Antiseptik nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Faydaları ve riskleri

Antiseptik ajanlar, enfeksiyonu önlemek için cilde veya mukoza zarlarına uygulanan antimikrobiyal kimyasallardır. Bugün, tıp alanında ve günlük yaşamda yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikropların büyümesini ve yayılmasını önleyen antiseptikler, mikroorganizmalar üzerinde ölümcül bir etkisi olan antibiyotiklerle birleştirilmemelidir. Birden fazla kullanıma sahip antiseptikler bir çözüm, jel veya krem ​​olarak üretilebilir. Batikon, alkol ve hidrojen peroksit en yaygın kullanılan antibiyotiklerdir; Bunlar ameliyatın ve ilk yardım çabalarının önemli bir parçasıdır.

Antiseptik nedir

Antiseptik nedir?

Antiseptik, böcekleri öldürmeden zararlı organizmaların büyümesini durduran veya yavaşlatan bir kimyasaldır. Genellikle, özellikle ameliyat ve diğer tedaviler sırasında enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılır. Tıbbi tesislerde farklı antiseptik türleri kullanılır.

Örneğin, cerrahlar ameliyat yapmadan önce ellerini ve kollarını antibiyotiklerle temizler, böylece ameliyat sırasında enfeksiyon riskini azaltır. En yaygın olarak kullanılan alkol, batikon ve oksijenli sudur.

Dezenfektan nedir?

Antibiyotikler mikroorganizmaları öldürmek veya tamamen ortadan kaldırmak için kullanılır. Cansız organizmalardan (tıbbi ekipman, ekipman, duvarlar, zeminler vb.) Mikropları ve mikropları ortadan kaldırmak için kullanılan başka bir alan. Sert kimyasallar kullanılarak hazırlanan antibiyotikler cilt ve çevre ile etkileşime girmemelidir; geçici veya kalıcı hasara neden olabilir.

Antiseptik ve dezenfektan arasındaki farklar

Antibiyotiklerin ve antimikrobiyallerin benzer ürünler olduğu bilgisi doğru değildir. Aralarındaki temel farklılıklar ciltte ve yaşam alanlarında antibiyotik kullanımıdır; cansız alanlarda ve tesislerde dezenfektan kullanımı. Antibiyotikler asla vücutla temas etmemelidir.

Örneğin, herhangi bir cerrahi prosedür sırasında, doktor antibiyotiklerle tedavi edilecek alanı temizler, ancak ameliyat masasını temizlemek için bir dezenfektan kullanır. (1)

Hem antibiyotikler hem de antiseptikler biyosit adı verilen bir kimyasal içerir. Biyosit, düşük alanlarda mikroorganizmaları yavaşlatmaya ve yüksek irtifalarda mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olan bir kimyasaldır.

Antiseptik ne işe yarar?

Antiseptikler, bakterilerin konsantre edildiği cilt veya mukoza zarlarına uygulanır ve vücutla temas eden küçük böcek sayısını azaltmaya yardımcı olur. (2)

Antiseptik nasıl kullanılır?

Antiseptiklerin tıbbi ortamlarda ve tıbbi ortamlar dışında birçok kullanım şekli vardır. Örneğin:

 • El yıkama: Elleri ve vücudu antiseptik sabunlar olarak da bilinen dezenfektan ürünlerle yıkamak. Bununla birlikte, el ve vücudun yıkanması için sabun ve su kullanılması önerilir. (3)
 • Öksürme: Özellikle tıp alanında, cerrahi prosedürlerden önce ellerin ve kolların dezenfekte edilmesi. Ek olarak, bu uygulamaya antiseptik mendiller ve el dezenfektan jelleri de eklenebilir. Bu ürünler, su ile seyreltilmemiş, sabun ve su yokluğunda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. (4)

Dezenfekte edici deterjanlar ve el dezenfektanları çocuklardan uzak tutulmalı ve sadece etikete yönelik olarak kullanılmalıdır.

 • Cildin mukoza zarındaki bakteriler: Kateter yerleştirme gibi prosedürlere bir kateter yerleştirmeden önce üretra, mesane veya vajinaya bir antiseptik enjekte etme. Bu uygulamanın yardımıyla, bir kateter yoluyla iletilebilen hastalıklar önlenir ve bölgede bir enfeksiyon varsa, tedavi verilir.
 • Cilt hastalıklarının tedavisi: Yaralı alanlar, küçük kesimlerde, yanıklarda ve sığ yaralarda olası enfeksiyonları önlemek için dezenfekte edilir.
 • Oral ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisi: Birçok tıbbi dekonjestan antiseptik özelliklere sahiptir. Bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, antibiyotik içeren ilaçlar, ağızdaki yaraları ve afthae’yi tedavi etmek için kullanılabilir.

Antiseptik kullanım kuralları nelerdir?

Antiseptikler kimyasal maddelerdir ve her kimyasal bileşenin bileşimi diğeri ile uyumsuzdur. Bu nedenle, bu alanda uzman olmayan kişilerin antiseptikleri birleştirmesi veya bunları sırayla kullanması tehlikeli olabilir. Yara tedavisi için uygun bir antibiyotik reçete edilmeli ve tedavi sırasında sadece bu kullanılmalıdır.
Farklı yara türlerine farklı antiseptik türleri uygulanmalıdır. Örneğin;

 • Açık yaralar alkolsüz bir dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. Böylece cilt yanıkları yasaktır.
 • Kapalı veya sığ yaralar için dezenfektanlar tercih edilir.
 • Tutarsız ancak derin dezenfektan çözümler, toprak, kayalar, kayalar ve çakıl taşları gibi şeylerin neden olduğu yaralara uygulanmalıdır.
 • Yanık sulu çözeltiler yardımıyla temizlenmelidir. Bu nedenle, bakteri ve mantar enfeksiyonları önlenebilse de, yanma hissi azaltılabilir.

Basit yaraları olmadan bir antiseptik kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza bakın.

Antiseptik kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Antiseptiklerde biyosit konsantrasyonu çok önemlidir. Kullandığınız antiseptik, mikroorganizmaların üretimini önlerken cilde, dokulara ve vücut hücrelerine zarar vermemelidir.

Antiseptikler açıldıktan 2 hafta sonra ve açıldıktan 1 aya kadar alkol bazlı antiseptikler alınmalıdır. Antiseptikler diğer ilaçlardan ayrı tutulmalı ve çocuklara ulaşılamadığı bir yerde saklanmalıdır.

Antiseptikler hangi durumlarda kullanılır?

Antiseptikler, enfeksiyon riskinin olduğu alanlara ve yaralara uygulanmalıdır. Gereksiz kullanım cilt hasarına neden olabilir.

Antiseptik türleri ve formları

Antiseptik solüsyonlar

Antiseptik çözeltiler, yaraları temizlemek için kullanılan sıvı maddelerdir. Yarayı temizlemeye ve mikropları ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. En çok kullanılan çözümler:

 • Batikon: Batikon, geniş kullanımları ile en çok tercih edilen antiseptik çözeltidir. Esas olarak küçük yaralar için ilk yardım sırasında kullanılır. Ayrıca jinekolojik müdahaleler ve cerrahi prosedürler sırasında cilt ve mukoza zarlarında mikropları öldürmek için de kullanılır. Baticonol ovma, elle çalışan bir dezenfektandır. (5)
 • Etil alkol:% 70 çözelti ile antiseptik bir çözelti olarak kullanılabilir. Düzgün kullanıldığında, ciltteki cilt lekelerini iki dakikada% 90’a kadar azaltabilir. Alkol içeriği nedeniyle açık yaralar ve mukoza zarları kullanmak tehlikelidir. (6)
 • Oksijen suyu: Yaraları temizlemek için yaygın bir çözüm olan oksijen suyu, antiseptik olarak da kullanılabilir.

Antiseptik kremler

Antiseptik kremler yardımıyla, derideki inflamasyon, enfeksiyonlar ve edemalar tedavi edilir. Derin kesimleri, cerrahi yaraları ve yanıkları tedavi etmek için de kullanılabilen bu kremler, cilt dokusunun daha hızlı rejenere olmasına ve morarmayı ve yanıkları azaltmasına yardımcı olur.

Antiseptik kremler gözler ve ağız hariç cildin tüm kısımlarına uygulanabilir. Krem problem alanına uygulanır ve cildin kremayı emmesine izin vermek için karıştırılır. Cerrahi yaralar ve derin kesikler gibi açık yaralar için antiseptik kremler uygulanırsa, krem ​​kaslara uygulandıktan sonra gazlı bez ile kaplanmalıdır. Kremi tekrar cilde uygulamadan önce, cilt su ile temizlenmelidir.

Antiseptik direnci nedir?

Mikroorganizmaların çok çeşitli koşullara uyum sağlama yeteneği son derece yüksektir. Örneğin, uzun süredir antiseptik çözelti süren mikroorganizmalar direnç geliştirebilir. Ek olarak, antiseptikleri yeterli dozlarda ve doğru şekilde kullanmamak bu direnci artırabilir.

Antiseptiklerin yan etkileri ve zararları

Alkol antibiyotikleri cilde emilir. Bu nedenle, uygunsuz kullanım cilt yüzeyine, yüze, üst solunum yolu ve trakeaya zarar verebilir. Nadir durumlarda, Baticon kötüye kullanılırsa veya alerjiler başladığında, ciddi cilt hasarına, yanıklara, öksürüklere ve baş dönmesine neden olabilir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *