Augmentin nedir ve ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Augmentin, bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan (geniş) bir antibiyotiktir. Antibiyotikler vücuda zarar verebilecek zararlı bakterileri bloke eder ve ortadan kaldırır. Augmentin’in en sık kullanım alanları burun, kulak, boğaz enfeksiyonları, bronşit derisi ve idrar yolu enfeksiyonudur. Augmentin’in içerdiği amoksisilin, penisilin sınıfında bir antimikrobiyal olarak tanımlanabilir; bu nedenle penisilin intoleransı olanların ilacı almadan önce doktorlarına bildirmeleri çok önemlidir. İlaca dirençli bakterilerin büyümesini durdurmak ve ilacın etkinliğini sağlamak için yalnızca bakteriyel enfeksiyonların tedavi edilmesi önerilir. Augmentin, soğuk algınlığı veya grip gibi viral hastalıklar için reçete edilmemelidir.

augmentin

Augmentin nedir?

Augmentin, iki aktif bileşenin bir kombinasyonudur: Amoksisilin ve klavulanik asitler. Amoksisilin, penisilin ailesine ait olan ve bakterileri öldüren bir antibiyotiktir. Klavulanik asit, belirli bakterilerin Amoksisiline dirençli hale gelmesini önleyebilen aktif bir madde görevi görür.

Ayrıca Augmentin’in kendi başına Amoksisilin ile antibiyotiklerden daha fazla bakteriye karşı savaşmasına izin verir. Sonuç olarak, Augmentin genellikle bademcik iltihabı ve Otitis media sinüziti, astım, zatürre ve cilt, böbrek ve diş eti enfeksiyonları için önerilir.

Bunun ticari isimleri Augmentin ve Augmentin, Augmentin, BID ve Augmentin ES’dir. Amoksisilin ve Augmentin’in her biri için mevcut olan jenerik (eşdeğer) ilaçlar. İlaç, ülkemizde film tabletleri veya oral süspansiyonlar halinde ve ayrıca IV flakonlar (intravenöz enjeksiyon) şeklinde satılmaktadır.

Augmentin ne yapar?

Augmentin hangi hastalıklarda kullanılabilir?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu (KBB dahil): Sinüzit ve orta kulak iltihabı. Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) boğaz ve iltihabı (farenjit ve larenjit)
 • Alt solunum yolu enfeksiyonları: zatürre, bronşit veya zatürre
 • Üreme sistemi ve idrar yolu enfeksiyonları İdrar yolu ve böbrek enfeksiyonu, sistit, idrar yolu enfeksiyonları, kadın genital ve bel soğukluğu (bel soğukluğu)
 • Yumuşak ve cilt iltihapları: Kaymalar, apseler, selülit, kesikler, hayvan ısırıkları
 • Diş apseleri, diş ve dişeti enfeksiyonu
 • Kemikler ve Eklem sorunları: Osteomiyelit.
 • Diğer: dokularda keşfedilen bakteri veya toksik kimyasallar (sepsis) nedeniyle kürtaj ve kan lohusa ateşi, abdominal sepsis

Amoksisilin’in yeterli olduğuna inanılıyorsa, Doktorunuz Augmentin’i önermeyebilir ve bunun yerine kendi başına Amoksisilin içeren farklı bir ilaç önerebilir. Gerekirse, alınacak antibiyotik ve ilacı belirlemek için mikrobiyoloji testleri gerekebilir.

Augmentin dozları

Tedavinin dozu ve süresi, tedavi edilen hastalığa, enfeksiyonun ciddiyetine, bilinen diğer hastalıklara, kilonuza, yaşınıza ve böbrek fonksiyonunuza bağlı olarak doktorunuz tarafından değiştirilebilir.

Yetişkinler için tablet dozları

 • Orta ila hafif enfeksiyonlar için 12 saatte bir 625 mg tablet veya daha şiddetli durumlar için 12 saatte bir 1000 mg.
 • Tedavi süresi 14 günden fazla olmamalıdır.
 • Tablet 1000 mg içerir ve 12 yaşından küçük çocuklar için önerilmez.
 • 40 kg veya daha fazla olan çocuklar için yetişkin dozları mevcuttur.

Oral süspansiyon ile askıya alınan yetişkinler

Augmentin sıvı oral süspansiyon tabletleri, yutma güçlüğü çeken hastalarda tabletlere harika bir alternatiftir. Eczacınız, doktorunuzun reçetesine göre almanız gereken dozu size bildirecektir. Böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa doktor dozu değiştirecek ve gerekirse dozu azaltacaktır. Kan diyalizi alıyorsanız, dozun dikkatle ayarlanması önerilir.

Augmentin dozları ve çocuklarda kullanımı

 • Augmentin, 12 yaşından küçük çocuklarda bakteri ile ilişkili enfeksiyonları tedavi eden bir süspansiyon yoluyla satın alınabilir.
 • Dozajlar çocuğun kilosuna, yaşına ve enfeksiyonun şiddetine göre ayarlanır. Doktorunuz, bebeğinize veya çocuğunuza vermeniz gereken Augmentin miktarını size bildirecektir.
 • Tedavi 14 günden uzun süre kullanılmamalıdır.

Augmentin ES

10 gün içinde, her 12 saatte bir bölünmüş iki doz halinde 90/6,4 mg/kg/gün önerilir. 3 aydan küçük bebekler için önerilmez.

Augmentin BID

Hafif enfeksiyonlarda 25/3,6 mg/kg/gün kullanılır. 45/6,4 mg/kg/gün daha şiddetli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Lütfen 2 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayın.

Augmentin’i istihdamda nasıl kullanırım?

Augmentin her gün aynı şekilde alınmalıdır. Yemekten önce tok karnına tükettiğinizden emin olun.

Tablet:

Çiğnemeden bütün olarak yutulması tavsiye edilir.
Gerekirse tabletler ikiye bölünerek çiğnenmeden yenebilir.
Hapları serin ve kuru bir sıcaklıkta, ısı ve nemden uzak tutun.

Süspansiyon:

Formülasyon: Toz halindedir. Toz serbestçe akana kadar şişeye dokunmak yardımcı olacaktır. Şişedeki seyreltme çizgilerinin yaklaşık 1/3’ünü kaplayacak kadar su ekleyerek başlayın. Ardından, tozu çözmek için şişeyi kuvvetlice sallayın (önceden ısıtılmış ve soğutulmuş suyu tercih edin). Sulandırmaya ilk başladıktan sonra tozun tamamen dağıldığından emin olmak için 5 dakika verin. Ardından, şişedeki seyreltme çizgisine ulaşmak için yeterli su (kalan 1/3) ekleyin. Ardından şişeyi bir kez daha sallayın.

Kullanımı:

 • Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaç dozunu 5 ml’lik bir ölçü kaşığı kullanarak aldığınızdan emin olun.
 • Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın.
 • Her seferinde tüm miktarı aldığınızdan emin olun.
 • Şişeyi hemen durdurun ve kullandıktan sonra sıkıca kapatın.
 • Hazırlanan süspansiyon buzdolabında (2-8 2 C) saklanmalı ve dondurulmamalıdır.

Augmentin gespeichert’i ne saklarım?

Sulandırılmış süspansiyon 7 ila 10 gün içinde kullanılmalıdır. Geri kalanların rengi kullanımdan sonra biraz sarıya dönebilir. Bununla birlikte, ilacın etkinliği üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Bu ilacı belirtilen süre boyunca kullanın. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden önce semptomlar düzelebilir. Dozların yokluğu, antibiyotiklere dirençli diğer hastalıklara yakalanma şansını artırabilir.

Bir doz alamıyorsanız, dozu hatırlayabildiğiniz kadar hızlı yapın. Bir sonraki dozun zamanına yaklaşıyorsanız, unuttuğunuz dozu alın ve ardından bir sonraki dozu normal zamanında alın. Aynı anda iki doz Amoksisilin veya klavulanat almayın.

Augmentin için Uyarılar

Çalışmamak için en iyi zaman nedir?

Geçmişte bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz, doktorunuza danışın ve Augmentin kullanmaktan kaçının.

 • Sefalosporinler veya penisilin gibi antibiyotiklere karşı alerjiler;
 • Karaciğer veya sarılık, Augmentin’in neden olabileceği bir problemdir.

Dikkatinizi gerektiren ek durumlar

Aşağıdaki durumlardan şikayetçiyseniz, Augmentin’i dikkatli bir şekilde kullanmadan önce doktorunuza danışınız:

 • Karaciğer veya böbrekler hastalıktan etkilenir.
 • astım, alerji veya saman nezlesi
 • Ürtiker (kurdeşen)
 • Mononükleoz (bulaşıcı bir hastalık)
 • Çözeltideki aspartam bir fenilalanin kaynağı olduğundan, Fenilketonüriden muzdarip insanlar için tehlikeli olabilir.
 • İlaç, idrarda glikoz (şeker) ölçen bazı laboratuvar testlerinde beklenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu testi yapmadan önce, sizi tedavi eden diğer doktorlara Augmentin kullandığınızı bildirin.
 • Azalmış idrar çıkışında idrar çıkışında bir düşüş fark ederseniz, bol sıvı için. Birkaç hastada kum dökümü belgelenmiştir.

HTML0’ın uzun süreli kullanımı, zamanla antibiyotiklere dirençli organizmalarda artışa neden olabilir.

Hamile kadınların Augmentin kullanması gerekir mi?

Doktorunuz önermedikçe hamilelikte özellikle ilk 3 ay ilaç kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuz veya eczacınız ile konuşun.

Augmentin anne sütüne geçtiği için kullanım durumunda emzirme durdurulmalıdır. Augmentin, yalnızca doktor risk/yarar değerlendirmesini tamamladıktan sonra emzirmede kullanılabilir.

Augmentin ilaç etkileşimi

Augmentin ile diğer ilaçlar arasındaki etkileşimler, olumsuz olumsuz etki riskini artırabilir ve etkinliğini azaltabilir. İlaç vermek. Bu nedenle, ilaçlarla etkileşimi sınırlamak için bitkisel ürünler ve vitaminler de dahil olmak üzere aldığınız her ilaç hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz önerilir.

Augmentin aşağıdaki maddelerle etkileşime girebilir:

 • Allopurinol (gut ilacı) kullandığınızda, cilde alerjik reaksiyon gösterme olasılığı yükselebilir.
 • Probenesid (gut tedavisi) ile birlikte kullanım için doz ayarlaması gerekli olabilir.
 • Varfarin (pıhtıları önleyen ilaçlar) ile birlikte daha fazla kan testi gerekebilir.
 • Metotreksat (romatizma ve kanser tedavisinde kullanılır) etkinliğini değiştirebilir.
 • Mikofenolat, mofetil’in (organ nakillerinde kullanılan bir ilaç) etkinliğini sınırlayabilir.

Augmentin, doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir. Augmentin alırken doğumları kontrol altına almak için hormonal olmayan bir alternatif (diyafram, prezervatif veya sperm öldürücü gibi) hakkında doktorunuza danışın.

Augmentin yan etkileri

En yaygın, hafif yan etkiler şunlardır:

 • İshal, Bulantı, Kusma
 • Kaşıntı ve deri döküntüsü
 • Mukoza zarlarını ve cildi etkileyen mantar hastalığı

Yan etkiler birkaç gün, hatta birkaç hafta içinde kaybolabilir. Daha şiddetli hale gelirse veya kaybolmazsa, doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ciddi yan etkiler

Augmentin alerjileri

Penisilin tedavisi alan bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar ve aşırı duyarlılık görülebilir. Bu meydana gelirse, Augmentin tedavisi kaldırılmalıdır. Ciddi konularda hemen doktorlara haber verilmeli veya hastanenin acil servisinde aranmalısınız.

Aşırı duyarlılık (alerjik) reaksiyonları:
 • Solunum problemleri, hırıltı ve yutma güçlüğü
 • Yüz, dudakları, dili veya vücudun diğer bölgelerini şişiriyor
 • Kaşıntı, şiddetli deri döküntüsü ve kızarıklık. kabarcıklar ve morarma

Sarılık ve karaciğer sorunları

Augmentin kullanan bazı kişilerde karaciğer hasarı gelişebilir. Bu, yaşlılarda ve ilacı uzun süre kullananlarda daha sık görülür. Çoğu zaman, bu sorunlar ilaç kesildiğinde ortadan kalkar, ancak ciddi olabilir ve bazı durumlarda müdahale gerektirebilir. Augmentin ile tedaviniz sırasında karaciğer sorunları yaşarsanız, doktorunuza danışın. Doktorunuz, karaciğerinizde hasar olup olmadığını belirlemek için kanınızda testler yapabilir.

Belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • İştahsızlık
 • Karın ağrısı
 • Cilt sararır ve gözler
 • Karanlık olan koyu idrar
 • Mide bulantısı ve kusma

sindirim sistemi sorunları

Augmentin gibi antibiyotik alan kişilerde Clostridium difficile adı verilen bir bağırsak enfeksiyonu olabilir. Bu tür enfeksiyon belirtileri fark ederseniz doktorunuza danışın. Belirti ve semptomlar şunlardan oluşabilir:

 • kalıcı ishal
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Dışkıda kan

Doz aşımı mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishali, deri döküntülerini, uyuşukluğu, hiperaktiviteyi ve idrar çıkışında azalmayı tetikleyebilir. Bir doktor veya eczacı ile görüşmeniz gerekenden fazlasını aldıysanız, bazen idrarda kristaller gözlenebilir.

Çocuklara yeminli ifadeler

Augmentin alan çocuklar, yetişkin kullanıcılarla aynı etkileşimlere ve olumsuz sonuçlara sahip olabilir. Bu nedenle benzer uyarılar çocuklar için de geçerlidir.

 • Çocuğunuzun ilaçtaki bir bileşene alerjisi varsa,
 • Çocuğunuz diğer ilaçlara karşı aşırı bir alerji (aşırı duyarlılık) yaşadıysa (deride kızarıklık, boyun ve yüzde şişlik gibi)
 • Antibiyotiğe bağlı böbrek hastalığı veya sarılık (sarımsı gözler ve cilt) gelişirse, Augmentin’i vermeyin ve doktorunuzu bilgilendirin.

Aynı şekilde,

 • Antibiyotiğe bağlı kolon iltihabı (kolit) gözlemlendiğinde, Augmentin tedavisi derhal kesilmeli ve bir doktor çocuğunuzu değerlendirmelidir. Bu durumda, çocuğunuza bağırsak hareketini engelleyen anti-peristaltik ilaçlar vermemelisiniz.
 • Çocuğunuzun mononükleoz olarak bilinen bulaşıcı bir hastalıktan muzdarip olduğundan veya hastalıktan etkilendiğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzu bilgilendirin. Augmentin tedavisini takiben oluşan kızamık benzeri döküntü, mononükleoz belirtisi olabilir.
 • Çocuğunuz idrar miktarında bir azalma yaşadığında, ne kadar idrar yapacağını kontrol etmek için doğru miktarda sıvı içtiğinden emin olun.
 • Augmentin’in oral süspansiyonu bir aspartam kaynağıdır. Çocuğunuz Fenilketonüri hastasıysa, bu onun için tehlikeli olabilir.
 • Augmentin, kapsül içinde bulunan bir tatlandırıcıya (glikoz) sahiptir. Çocuğunuza daha önce doktorunuz tarafından tavsiyede bulunulduysa, belirli şekerlere karşı intoleransı (hoşgörüsüzlük) varsa, bu ilacı almaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirin.
 • Çocuğunuz için kan ve idrar testleri yapılırken, Augmentin kullandığınızı doktorunuza bildirin. İlaçlar test sonuçlarını etkileyebilir.
 • Augmentin’in çocuğunuzun dişlerinde renk bozulmasına (kahverengi ve sarı lekeler) neden olduğu bilinmektedir. Düzenli fırçalama ve temizleme renk bozulmasını azaltabilir. Şuna da bakın: >>>

Bir Augmentin’in fiyatı

Augmentin’in Kasım 2021 itibariyle maliyetleri şunlardır:

 • Augmentin:
  400 mg/57 mg/süspansiyon 10 poşet 21,59 TL
  400 mg/57 mg/şeker 20 poşet 43,17 TL
 • Augmentin BID:
  1000 mg 10 filmlik tablet – 22.93 TL
  1100 mg tablet — 23.17 TL
  Filmin 625 mg tableti – 19,52 TL
  Film tablet 625 mg / 14 mg – 22.41 TL
  200/28 mg süspansiyon 70 ml – 18,98 TL
  200/28 mg süspansiyon 100 ml – 23,17 TL
  400/57 FORTE süspansiyon 70 ml – 22.99 TL
  400/57 FORTE süspansiyon 100 ml – 23,17 TL
 • Augmentin ES: 600/42.9 mg 100 ml süspansiyon – 52.30 TL

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *