Bel soğukluğu nedir? Belirtileri, tedavisi ve korunma yolları

Bel soğukluğu, hem dişiler hem de erkeklere cinsel yolla bulaşabilecek bir bakteri enfeksiyonudur. Boğaz, anüs gözleri, eklemler ve boğaz da dahil olmak üzere genital alanlarda enfeksiyonların bir nedenidir. Erkekler için en sık görülen semptomlar, idrara çıkmadan sonra yanan bir hissidir ve penisten gelen sarı, beyaz veya yeşil bir deşarj. Kadınlar için, nedenler serviks ve idrar yolu iltihabıdır. Enfeksiyon, çocuğuna hamile olan bir kadından iletilir ve tedavi edilmezse, bebek için kalıcı olarak körlüğe neden olabilir. Hastalık, idrar ve kültürün testi kullanılarak teşhis edilebilir. Antibiyotikler sadece hastalığı tedavi etmek için kullanılır. Cinsel olarak iletildiğinden ve eşinizin hastalığın bir taşıyıcısı olmadığından emin olmak için prezervatif kullanmak çok önemlidir. Zamanında tedavi edilmezse, HIV ve kısırlık gibi mezar komplikasyonlarına yol açabilir.

Bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu, cinsel temasla bulaşabilen bakteriyel bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi edilmezse ölümcül bir hastalığa dönüşebilir. Cinsel olarak aktif olan herhangi bir kişi bu hastalığı teşvik edebilir. Özellikle 15 ila 24 arasındaki genç bireylerde daha yaygındır ve dünyanın her yerine yavaşça yayılır. Cinsel olarak korunan cinsel ilişkilerin yanı sıra, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara sahip olanların yanı sıra cinsel olarak korunan cinsel ilişkileri olmayanlar arasında daha yaygındır.

Bel soğukluğun nedenleri

Hastalık, Neisseria Gonorrhoeae olarak bilinen bakterilerden kaynaklanır. Oral, vajinal veya hatta vajinal cinsel temas aracılığıyla iletilir. Bakteri tipik olarak genital alan, anüs ve boğaz gibi nemli bölgelere yerleşir. Bakteriyum büyük olasılıkla Chlamydia ile temas halindedir. Cinsel yolla bulaşan bir başka bakteridir. Bu, serviksin iltihabına neden olabilir.

Bel soğukluğu nasıl iletilir?

Bel soğukluğu tamamen tedavi edilene kadar bulaşıcıdır ve başka bir kişiye güvensiz vajinal, anal veya oral temas yoluyla iletilir. Öpüşme veya dokunma iletmek için yeterlidir. Ek olarak, bu durumu olan hamile kadınlar doğum yaptığında çocuğunu bulaştırabilir. Bakteriler bir bireyin vücudunda uzun süre kalamadığından, ortak banyolar, yüzme havuzları veya banyo gözlükleri, havlu plakaları veya çatal bıçak takımı ile yayılmamaktadır.

Cinsel olarak riskli faaliyetlere dikkat edin ve prezervatif kullandığınızdan emin olun.

Belgelendirme semptomları

Kadınlarda bel soğukluğu semptomları

 • Nadir görülen vajinal akıntıda bir artış, bu da sarı veya yeşil olan ya ince veya sulu
 • Mesane boş olduktan sonra yanma veya ağrılı bir duyum
 • Adet dönemleri arasında vajinal kanama
 • Kadınlarda ağır adet dönemi
 • Alt karın bölgesinde hassasiyet veya ağrı.
 • Cinsel karşılaşmalar sırasında ağrı
 • Cinsel intercours sonra kanama

Bel soğukluğu

Erkeklerde belsoğukluk belirtileri

 • Penisin ucundan gelen sıradışı sarı, beyaz veya hatta yeşil bir deşarj.
 • İdrar yaptıktan sonra yanma veya ağrılı bir duyum
 • Suneskin şişliği (şişme)
 • Nadir durumlarda, testislerdeki ağrı veya hassasiyet mevcut olabilir.

Bel soğukluğu semptomları tipik olarak bireyin hastalığa teşhis edildikten iki hafta sonra tezahür ettiği, ancak bazen hiçbir şekilde tezahür etmiyorlar. 10 erkekte biri ve bu hastalıktan etkilenen kadınların neredeyse yarısı herhangi bir işaret göstermeyebilir.

Ek olarak, bir kadın semptomlardan muzdarip olsa bile, semptomlar tipik olarak nispeten hafiftir ve vajinal veya mesane enfeksiyonu olarak yanlış yorumlanabilir. Ancak, her iki cinsiyetin de herhangi bir işaret sergilemediği ve herhangi bir semptom sergilemekte olsa bile, enfeksiyon nedeniyle ciddi komplikasyonlar yaşayacağı daha muhtemeldir. Bundan dolayı, yıllık bir bel soğukluğu testi yapmak için tek bireyler için çok önemlidir.
GonorRhea – 1, 2 & 3 fotoğraflarını görüntülemek için aşağıdaki numaralara basın.

Bel soğukluğu kabarcıklara ve cilt yaralarına neden olabilir.

Boğazın enfeksiyonu, anüs veya gözler

Hem kadınlarda hem kadınlarda, boğazın enfeksiyonları, anüs veya gözlerin enfeksiyonları, vajinal veya semen iltihaplı alanlarda ortaya çıkabilir.

 • Gözün bir blefariti (konjonktivit) ışığa inflamasyon ve şişlik, ağrı, deşarj ve duyarlılığa neden olabilir.
 • Anüsün bir enfeksiyonu kanama, kaşıntı ve ağrı veya akıntıya neden olabilir.
 • Boğazdaki enfeksiyonlar boğaz ağrısına, sıkıntılara veya şişmiş lenf düğümlerine neden olabilir.

Ek olarak, bakterilerden dolayı herhangi bir eklem etkilenirse, etkilenen eklem kırmızı, sıcak veya şişmiş olabilir, onu son derece acı verici hale getirir.

Bel soğukluğu teşhisi

Hastalığı belirlemek için tek yöntem, idrar numunesini almak veya kültür için test etmektir. Deşarj kültürlerinin yanı sıra, erkekler için ürinerra (idrar borusu) yanı sıra vajinanın (serviks) ve kadınlar için vajinanın kültürleri ile teşhis edilir. Ek olarak boğaz ve rektum (anüs) kültürleri tüm cinsiyetlere uygulanabilir. Belirtiler, bir kişinin bel soğukluğu virüsünden muzdarip olabileceği konusunda endişeli olması durumunda belirgin olmasa da, sınava girmemelidir. Test bir haftalık cinsel aktivite içinde gerçekleştirildiğinde en iyi sonuçlar elde edilir.

Bel soğukluğunun erken tespiti çok önemlidir. Bunun yokluğunda, hastalık nedeniyle olan diğer sağlık sorunları olabilir ve tedavi seçenekleri etkisiz veya çok zordur.
Gözün bir blefariti (konjonktivit) ışığa inflamasyon ve şişlik, ağrı, deşarj ve duyarlılığa neden olabilir.
Anüsün bir enfeksiyonu kanama, kaşıntı ve ağrı veya akıntıya neden olabilir.
Boğazdaki enfeksiyonlar boğaz ağrısına, sıkıntılara veya şişmiş lenf düğümlerine neden olabilir.

Ek olarak, bakterilerden dolayı herhangi bir eklem etkilenirse, etkilenen eklem kırmızı, sıcak veya şişmiş olabilir, onu son derece acı verici hale getirir.

Bel soğukluğu tedavisi

Durum genellikle antibiyotik kullanılarak tedavi edilir. İlaçlar, doktor tarafından öngörülen miktar ve süreye göre uygulanmalıdır ve semptomlar kaybolmazsa bile, doktor, doktora tavsiye edilmediği sürece, ilaç durdurulmaz. Ek olarak, karısının doktora danışmadan kendi ilaçlarını almasına izin verilmemesi tavsiye edilmez.

Abiyotikler genellikle aşağıdaki durumlarda bir doktor tarafından reçete edilir:

 • Test sonuçlarına göre kesin bir tanı belirlenirse
 • Hasta, bel soğukluğuna sahip olma ihtimalinin yüksek olması durumunda, sonuçlarının sonuçlandırılmasından önce test sonuçları mevcuttur.
 • Bir eşin bel soğukluğu tanısı konursa, eşler bilgilendirilmelidir.

Tedavi genellikle tipik olarak bir anti-biyotik tablet kullanımı ile takip edilen bir antibiyotik enjeksiyonundan oluşur. İstenirse, bir enjeksiyon yerine ek bir antibiyotik tablet yerleştirilebilir. Bununla birlikte, mevcut olan semptomlar birkaç gün içinde daha iyi olur, ancak testislerde veya pelvisdeki rahatsızlık için 2 ila 3 hafta sürebilir. Kadınlarda adet dönemlerinde kanama, adet döngüsünden sonra iyileşebilir. Tedaviden sonra iki ila üç hafta sonra, kadının herhangi bir enfeksiyondan uzak olup olmadığını belirlemek için bir kontrol testi yapılır.

Hastalığın bulaşmasını önlemek için, tedavi yoluyla net bir sonuç elde edilinceye kadar cinsel ilişkide bulunmamak çok önemlidir. Başarılı bir tedavi ile bile, eğer hasta gerekli önleyici önlemleri benimsemeyi başarırsa, birden fazla kez yakalanmak mümkündür.

Belirtiler tedaviden sonra bile iyileşmezse veya yeniden enfeksiyon gibi görünüyorsa, bir doktorun aranması önerilir ve başka sorunları belirlemek için daha kapsamlı testler gereklidir.

Bel soğukluğu komplikasyonları

Gonore tedavisi işlenmemiş veya ele alınmamışsa ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, hastalık kan dolaşımına yayılırsa, vücuttaki diğer parçalara eklemler gibi uzatabilir. Meninglerin zarar gördüğü zaman son derece nadir durumlarda, biri menenjitten muzdarip olabilir. Ayrıca, bel soğukluğundan muzdarip olanlar, AIDS’nin nedeni olan HIV virüsünün müteahhitleri daha yüksek bir şansı var.

Bayanlar için belgelendirme problemleri:

 • Ciddi karın rahatsızlığına ve yüksek ateşe neden olabilir.
 • Ektopik gebelik
 • Kısırlık
 • Hamilelik sırasında düşük ve erken doğumda risque
 • Bebek Bebeğine Enfeksiyon İletimi

Erkekler arasında belgelendirme komplikasyonları:

 • Testislerde ağrılı bir enfeksiyon
 • Prostat prostatının ağrılı enfeksiyonu
 • Kısırlık

Bel soğukluğu bitkisel tedavisi

 • Keten seedsare pişirilir ve sonra su her gün tüketilen 1 bardak ile filtrelenir.
 • Meyan kökü pişirilir ve su filtrelenir. Her gün bir cam tüketilir.
 • 4 gram hasır kökü 10 dakika kaynar su infüzyonuna eklenir. Her gün bir cam tüketilir.
 • 20 garot tohumlarının miktarı, ardışık 20 gün boyunca günlük olarak tüketilir.
 • Turp tohumları, onları bir harçla vurarak bir toz haline getirilir. Ardından, bir emülsiyon yaratmak ve tüketilen bal eklenirler.
 • On gram salatalık tohumu toza ezilir, daha sonra kahve ile karıştırılır ve aç karnına alınır.
 • Sınırsızca, maydanoz, suda birlikte pişirilir. Kadınların genital bölgede bir buhar banyosunun tadını çıkarmaları tavsiye edilir ve erkekler suyu filtrelemeli ve içmelidir.
 • Vücudunuzu sirke ile ovmak faydalıdır. İşlem bir saatlik aralıklarla tekrarlanabilir.
 • Horseradish ağrılı alanın etrafına sarılır.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *