Cinsel isteksizlik nedenleri

Size evlenecek kadar adanmış birinin, sizinle sık sık sizinle cinsel isteksizlik olması istemesi şaşırtıcı olduğu gibi şaşırtıcı. Evli olmalarına rağmen cinsel zevkten yararlananlardan biri misiniz? Cevap evet ise, ortağınızın bu sorunun üstesinden gelmeyi reddetmesinin kök nedenini ortaya çıkararak başlamalısınız. Cinsel reddetme için çeşitli nedenler var. Cinsel olarak meşgul olma arzusu eksikliğinin arkasındaki kök nedenlerini belirleyin, sonra diğer kişiyle saygılı bir şekilde konuşun, ancak nedenleri ortadan kaldırarak ısrarla ilgilidir.

Cinsel isteksizlik nedenleri

Uzman klinik psikolog Mehmet Basak, düşük cinsel arzunun altta yatan nedenlerini üç gruba dönüştürüyor: ‘isteksizliği’ ‘İlişki ile ilgili sorunlar’ ve ‘fiziksel problemler.’ Psikolog Mehmet Baskak, bu önerileri arka planda olabilecek nedenlerle veya cinsel arzu ve çözümlerin eksikliğinin nedeni hakkında önerileri sağlar:

Cinsel isteksizlik nedenleri

Çocuklukta cinsel taciz ya da tecavüze maruz kalma: Bazı insanlar, çocukluk ya da tecavüzde cinsel istismardan hissettiklerini korkutmak için cinsel isteklerini ve utançtan kaçınmak için cinsel isteklerini boğmaya çalışıyorlar.

Özel Alanın Olmaması: Aynı odada çocuklarınızla veya ebeveynlerinizle uyumak, gizlilik eksikliği nedeniyle cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu kadınlar için erkeklerden daha yaygındır.

Kişiliğinizi beğenmemek, görünüşünüzden memnun değilseniz, cinsel açıdan çekici olarak tanımlanmamakla birlikte, görünüşünüzün veya cinselliğinizin işsiz bir görüntüsünü etkilemek, cinsel çekiciliği engelleyebilecek ana nedenler arasındadır. Vücudumuzdan utantığımıza ya da bir cinsel organın yeterince büyük olmadığını ya da doğal olmayanların, cinsel teredüre neden olabilecek tüm düşünceler olduğunu düşünmek.

Samimiyetten korkma korkusu, kişinin geçmiş ilişkilerinin yaşadığı acı, ilişkiye yönelik tutumunu etkileyebilir ve bireyin ortaklarıyla yakın ve eksiksiz bir ilişki geliştirmesini daha zorlaştırabilir. Erkeklerin korkusu, kadınlara yakın olmanın zayıflığı gösterebileceği veya erkek olmadığı fikrinden kaynaklanabilir.

Cinsel organların ortaya çıktığı ve cinsel açıdan umursadığı çocuklukta oynadığınız doktor oyununun günahını taahhüt etme suçu , hile ve diğer bu tür faaliyetler cinselliği agonize edici bir deneyime dönüştürebilir. Cinselliğin bir tabu konusu olduğu sıkı aile yapılarında büyüyen insanlar, tipik ve beklenen cinsel arzular veya düşünceler üzerinde de suçlu hissedebilirler. Bazı insanlarda, cinsel çekiciliğin eşlerinin kendilerine karşı kendilerine karşı kendilerine doğru basabileceğini hissetmek için değişebilir. Bazıları, kendi eşlerinde eşlerinde sahip olduklarını hayal ettikleri fantezilerle biraz utanıyor; Bu düşüncelerin doğru veya büküldüğüne inanıyorlar ve eşleri bu fantezilere katılmak için bir günah olduğunu düşünürdü.

Çok stresli olmak gerginlik, stres ve gerginlik: cinsel olarak aktif olmak, biri zaman ve sakinlik gerektirir. Sürekli strese sokmak ya da başarmak için çok fazla olması, sonunda cinsel arzulada bir artışa yol açar.

Depresyon Depresyon, cinsel arzular gibi hayatınızın çeşitli yönlerini etkileyebilir.

Üzüntü, affetmezlik, öfke, karamsarlık ve nefret. Bu güçlü olumsuz duygular, yaşamınızın geri kalanına duygusal enerjinizi boşaltır. Cinsel arzunuzun değişmesine neden olmak için bu olumsuz duyguları eşinize karşı yaşamaya gerek yoktur.

Son derece heyecan verici bir cinsel fantezi dünyası: Romantizm romanlar, hile pornografisi, mastürbasyon, diğer cinsel bağımlılıklar ve zamanınızı alan ve eşiniz için fiziksel ve duygusal olarak olma arzusunu uzaklaştıran diğer takıntıların kullanımı, arzuyu azaltır. cinsel olarak meşgul.

Çok meşgulseniz, seks seansına sahip olmanın zaman yoktur: çalışmak için çok fazla zaman harcamak ya da başkalarıyla aşırı derecede yer almak, cinsel arzularınızı engelleyebilir ve eşinize adilleşmeniz gerektiğinde sıyrıklayabilir. Bu sorun basit görünse de, birçok soruna neden olabilir. Yoğun bir yaşam tarzı ve insanları (erkek ve dişi) eşinize tercih etme eğilimi, cinsel arzularınızı tatmin etmeyi zorlaştırabilir.

İlişkiyle ilgili problemler

Cinsellik Dışı Yakınlığın Olmaması: Size garip veya soğuk görünen biri için bir cazibe hissetmek zordur. Evlilikler uzun yıllar sürdüğünde, evlilik ve eşin neşesi ve hissettikleri samimiyetin cinsel çekiciliği önemli ölçüde etkileyebilir. Cinsel olmayan arkadaşlığınız ve samimiyetiniz, sağlıklı bir cinsel yaşamın temelleridir.

Cinsel Yakınlık Eksikliği, Cinsel Bozukluklar, Kızgınlık, Hayal Kırıklığı: Cinsel arzunuzun sürekli reddedilmesi Cinsel arzunuzu fiziksel ve duygusal olarak öldürebilir. Benzer şeyler, cinsel karşılaşmanız sırasında bir epitomize olmaması durumunda ve erken boşalma. Ayrıca, banyoda olduğunuzda hissettiğiniz gecikmiş boşalma ve diğer tahrişlere de yol açabilir.

İlişki Tekniği Seçimiyle İlgili Problemler, Cinsellik Bilgisinin Olmaması: Cinsellik hakkında hiçbir bilgi eksikliği, tuvalete gelince işleri yanlış hale getirebilir. Bu, kişi içindeki sürekli hayal kırıklığı ve öfke duygularına neden olabilir ve sonuç olarak, kişinin cinsel arzusu azalır. Diğer cinsellik ve kişilik özelliklerini kavrayamamak, yatak odasındaki ve günlük yaşamdaki eşler arasında önemli sürtünmeye neden olabilir.

Güvensizlik, hile: Romantik ilişkiler veya evlilik için çalışmak için, eşler veya ortaklar arasında biraz güven ve saygınız olması gerekir. Bir parti, diğerine ve sadakatin inancına yönelik bir tehdit ise, cinsiyete sahip olma arzusu azalabilir.

Teşekkürler bencillik, suistimal ve saygısızlık: Sizin için gerçek bir aşkı olmayan birisine cinsel olarak ilgi duymak zordur ve sürekli onların size layık olmadığına inanıyor.

Can sıkıntısı, seks olduğu gibi yıllarca her gün aynı yemek için heyecanlanmıyoruz. Eşinizle hissettiğiniz cinsel can sıkıntısından bahsederseniz, paylaşmanızı engellemenizi düşündüğü şeyden korkarsınız. Sıkıntınız artacak.

Fiziksel problemler

Sağlık Sorunları: Anemi veya yüksek tansiyon, diyabet, multipl skleroz ve hemokromatoz gibi hastalıklar cinsel arzu eksikliğine neden olabilir. Tabii ki, doktorlar teşhis edilmemiş tiroid sorununun cinsel arzu eksikliğinden olmayan çoğu insanın kök nedeni olduğuna inanıyor.

İlaç Alımı, İlaçlı Tedaviler Ve Uyuşturucu Kullanımı: Alkol tüketimi, çoğu hormon bazlı doğum kontrol tekniklerini içeren reçeteli ilaçlar ve sokak-uyuşturucu kullanımı, alt cinsel arzunun en muhtemel nedenleridir. Antidepresanlar, sakinleştiriciler ve diğer tıbbi tedaviler gibi kemoterapi veya yüksek tansiyonlu ilaçlar cinsel arzu eksikliğine neden olabilir. Kullanılan dozajları veya ilaçları değiştirerek bu sorunu çözmenin bir yolu var, bu nedenle sorun yaşıyorsanız, doktorunuzu bilgilendirmek şarttır. Aşırı alkol tüketimi, erkekler arasında cinsel arzunun temel nedenleri arasındadır.

Hormonlar kadınların doğal olarak oluşan hormon döngüsü cinsel arzusunun azalmasına neden olabilir ve zaman zaman artar. Hormonlar, emzirme, hamilelik ve menopoz sırasında kadınların cinsel zevk arzusunu etkileyebilir. Düşük testosteron seviyeleri hem kadınlar hem de erkekler için cinsel iştahı azaltır ve ancak erkekler için nadirdir.

Yorgunluk: Sürekli yorgunluk, zaman zaman herkes için bir gerçektir; Ancak, sürekli yorgunsanız, önceliklerinizi inceleme zamanıdır. Diyetinize dikkat edin, bol miktarda uyuyun ve çalışın (iken ya da alkol içtiğinizde ya da içtiğinizde). Yorgunluk, cinsiyet aramalarına bakılmaksızın, erkekler için ereksiyon engelleyebilir ve ciddi yorgunluktan muzdarip kadınlar için benzer konular ortaya çıkabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki: Enfeksiyonlar, Doğum, Endokrin Hastalığı, Sırt Ağrısı ve Diğer Koşullar sırasında yapılan kesimin yetersiz iyileşmesi, cinsel açıdan azalan arzu arzusuna yol açabilecek acı verici veya rahatsız edici acı bir deneyime neden olabilir.

“Eşinizle konuşun, gerekirse profesyonel destek alın”

“Cinsel isteksizlik kökü, bir ilişki meselesinden veya kişisel bir problemden kaynaklandığında, sizinle ve sevdiklerinizin durumu hakkında konuşurken sorunu çözebilir.

Kök nedenleri keşfedildikten ve ele alındıktan sonra, cinsel dürtü doğal olarak dönecektir. Cinsellik sizin için daha doğal olana kadar bu konuya odaklanmanız gerekebilir.

İlişkili anlaşmazlıkların çözünürlüğü, her iki eş de içerdiği için karmaşıktır. Her iki eş, sorunu çözmek için birlikte çalışmaya istekliyse, anlaşmazlıklar çözülebilir. Önemli konularda, profesyonel yardım almak için faydalı olabilir.

Tıbbi sorunlar nedeniyle cinsel isteksizlik yaşıyorsanız, şüphesiz doktorunuza danışmalısınız. İyi hissettiğinizden emin olmak için yaşam tarzınızı değiştirin. “

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *