Frengi nedir? Sifiliz hastalığı nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Frengi (sifiliz), bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Özellikle ağzı, cinsel organları ve dudakları etkiler. Hastalığı iletmek için birincil yöntem, hastalıktan muzdarip biriyle cinsel bir karşılaşma yoluyla. Hastalığı el sıkışmaları veya kıyafetlerle iletmek mümkün değildir. Sifilis bir seferde yaygındır, tedavinin etkinliği nedeniyle hızla azalır. Ancak, sifilizden muzdarip insan sayısı artmaktadır. Sifilis ile ilişkili yaralanmalar ve cinsel organlar ağızda veya rektumda bulunabilir. Belirtilerin bir bireyden bireye değişmesi mümkündür. Böylece, nedeni belirlemek zor olabilir. Uzun süre tedavi edilmeyen sifiliz, kalp ve beyin gibi hayati organları etkileyebilir. Nadir durumlarda, ölüme neden olabilir. Cinsel temas sırasında prezervatiflerin kullanımı, sifilizlerin iletim riskini azaltabilir.

Frengi nedir

Frengi nedir?

Frengi, bakteri treponema palliminin neden olduğu potansiyel olarak tehlikeli bir cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Pallidum adında bir alt türdür. Hamilelik sırasında anne ve çocuk arasında da geçebilir. Filmlerin ilk aşaması herhangi bir işaretle karakterize edilmez, ancak hafif bir rahatsızlığa neden olabilir. Hasta uygun muamele almazsa, sifililer ayak ve ellerde görünen tahriş ve cilt patlamalarına neden olabilir. Bakterilerin bir enfeksiyonu olduğundan, tedavi etmek için en etkili yöntem antibiyotiktir.

Gerçeksizliği olan hastalar birkaç yıldır semptomlar yaşamayabilir. Sifilis ile ilgili yaralar, HIV’nin cinsel ilişkilerindeki bir ortağa daha kolay iletilmesini sağlar. Hamile olan kadınlar için, sifiliz doğum kusurlarına veya ölü bir bebeğe neden olabilir. Hastalık yeterince erken keşfedilirse, kolayca antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Frengi nasıl bulaşır?

Vajinal, anal veya oral cinsel seks yaparken Suni derisinin derisi ile doğrudan temas, sifilizleri iletmenin en yaygın yolunu oluşturur. Yaralar, ağız veya rektum gibi yakındaki dokular dahilinde penis, vajina veya anüsün etrafında oluşabilir. Korunmasız vajinal anal veya oral cinsel temas nedeniyle cinsel açıdan aktif olan herhangi bir kişi sifilise maruz kalabilir.

Securer Cinsel Temas, sifilizin yayılmasını önlemek için en iyi yöntemdir. Bu nedenle, her cinsel ilişkide prezervatif kullanmanız gerekir (vajinal oral, anal ,, veya vajinal). Sifiliz olasılığı konusunda endişeliyseniz (veya korunmayan diğer herhangi bir cinsel enfeksiyon veya cinsel karşılaşmalar), doktorunuzla konuşmak ve kontrol edilmek iyi bir fikirdir.

Frengi nasıl anlaşılır?

Frengi sahip olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir doktoru mümkün olduğu kadar çabuk aramanız önerilir. Durumu teşhis etmek için önce vücudun ardından kan testlerinin incelenmesi gerekir. Eğer bir boğaz ağrısı varsa, doktor, sifilis ile ilişkili bakteriler olup olmadığını bulmak için boğazınızın bir çubuğunu alabilir. Doktorları bekleyen kadınlar için, bakteriler düşüklüğüne neden olabileceği için sifiliz için belirli testleri önerebilir. Mümkün olan en kısa sürede tedaviyi başlatmanın amacı, hastalığın bebekten transferini durdurmaktır. Sifililer dört aşamaya (birincil, ikincil, gizli ve üçüncül) olarak sınıflandırılabilir (her faz ile ilişkili çeşitli semptomlar vardır.

Birincil sifilizden muzdarip olan bir kişi de yaranın içindeki enfeksiyon yerlerine sahiptir. Yaralar, tipik olarak rektum veya anüsün etrafındaki veya iç kısımlarında veya dudaklarda cinsel organlarda veya çevresinde meydana gelir. Bu yaraların görünümü genellikle küçük ve zararlı değildir. Sifilizin ikincil semptomları ciltte bir döküntü, şişmiş lenf nodları ve ateşidir. İkincil ve primer sifilizlerin semptomları ve belirtileri her zaman açık değildir ve fark edilmemektedir.

Frengi

Frengi öldürür mü?

Bir kişi de sifilizden muzdarip ise, enfeksiyon muamele görmezse, ciddi yaşam tehdit edici sorunlara neden olabilir. Hasta, kalp hastalığı, sinir bozuklukları, beyin hasarı, zihinsel bozukluklar, körlük, zihinsel bozukluklar, körlük ve aort anevrizmaları gibi hastalıkların uzun süre tedavi edilmezse. Hasta uzun süreli bir süre için tedavi edilmezse, sifiliz bile ölüme neden olabilir.

Artan HIV-AIDS riski;

Sifilis hastalarının HIV / AIDS’den muzdarip olması muhtemel beş kat daha fazla. Bunun nedeni, sifilis yaralarının açık olması ve cinsel uyarılma yaparken HIV’nin vücuda girmesi çok daha olasıdır.

Nörolojik Sorunlar

Tedavi edilmeyen sifiliz, sinir sisteminizde sorunlara neden olabilir. Bu işaretler şunlardır:

Frengi belirtileri nelerdir?

 • Genital bölgelerde ağrı olmayan yaralar bulunamadı
 • Bazı durumlarda, sivilce benzeri yaralar vücudun her yerinde görünebilir
 • Lenf düğümleri. Şişlik var.
 • cilt kaşıntılı döküntüler
 • Yorgunluk, baş ağrısı ve ateş
 • Saç dökülmesi ve kilo kaybı bir sonuç olabilir. kayıp
 • eklemlerde ağrı
 • Kas koordinasyonu ile ilgili problemler
 • Vücudun belirli bir bölümünü taşıyamama
 • Unutkanlık ve zihinsel konular için
 • İşitme veya Vizyon Sorunları
 • Belirtiler kişiden kişiye farklı olabilir

Enfeksiyondan sonraki 10 ila üç hafta arasında ilk sifiliz belirtileri ortaya çıkabilir. En sık görülen semptomlar, cinsel organlara zarar vermeyen yaralardır. Tipik olarak, penis, vajina veya anüste bulunurlar. Lenf bezleri (boyun ve kasık veya koltukaltı) genişleyebilir. Bakteriler tedavi edilmezse, büyüyecek ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Semptomlar bir kişiden diğerine değişebildiğinden, sempilileri kendi kendine teşhis ile teşhis etmek iyi bir fikir değildir. Frengi şüpheleniyorsanız, mümkün olduğunda bir doktor veya sağlık profesyoneli görmelisiniz.

Frenginin evreleri

Frengi dört aşaması olan bir hastalıktır. İlk iki aşamalı, enfeksiyöz bir dönem arasındadır. Frengi gecikmede veya gizli aşamasındaysa, hastalık hala aktifdir, ancak semptomatik değildir. Frengi üçüncül aşaması sağlığa en zararlıdır.

 • Öncelikle sifiliz, sifilizin ilk aşaması, kişinin bakterilere maruz kaldığı zaman üç veya dört hafta boyunca. Ancak ağrısız, oldukça bulaşıcıdır. Ağrı enfeksiyondan üç hafta sonra hissedilir ve üç aya kadar sürebilir. Skar iki ila altı hafta sürebilir.
 • İkincil sifiliz Bu ikinci aşamada, sifilizler cilt erüpsiyonları yapıştırılmıştır ve boğaz ağrıları meydana gelir. Cildin döküntü genellikle taban ve avuç içi üzerinde görülür, ancak vücutta herhangi bir yerde bulunabilir. Birçok insan, Doktor’u ziyaret edene kadar döküntüleri farketmez. İkincil sifilizlerin diğer belirtileri baş ağrısı, lenf nodlarının şişmesi, yorgunluk, kilo kaybı, ateş, saç dökülmesi ve eklem rahatsızlığıdır
 • Latent sifiliz, latent sahne olarak da bilinen sifilizin üçüncü aşamasıdır. İkincil ve birincil belirtiler gider ve bu noktada görünür bir semptom yoktur. Ancak, bakteriler vücutta kalır. Faz, sifilizin üçüncül aşamasına gelmeden önce birçok yıldır sürer.
 • Üçüncül sifiliz. Enfeksiyonun nihai aşaması üçüncül sendrom denir. Sifiliz tedavisi isteyen hastaların yaklaşık yüzde 15-30’u bu aşamaya dönüşüyor. Üçüncül sifilizin gelişimi, ilk enfeksiyondan birkaç yıldır. Tersiyer sifilis hayatı tehdit edici olabilir. Üçüncü sifilizin diğer belirtileri, körlüğü, sağırlık ve zihinsel hastalığı, hafıza kaybını, kemiklerin yıkılması ve inme, menenjit ve nörosifiliz gibi yumuşak doku nörolojik bozuklukların yıkılması içerebilir. Kalp hastalığı ve omuriliğin ve beynin enfeksiyonudur.

Frengi testi ve teşhisi;

Bir tıbbi muayene yoluyla sifiliz ya da olmamanın olasılığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca kanınızın muayenesini incelemek de gereklidir. Sonuçlar bazı günlerde mevcut olacak. Kandaki testler, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için antikor yapıp ürettiğini söyleyebilir. Frengi ile ilgili bakterilerle mücadele etme antikorları vücudunuzda uzun süre kalabilir, bu nedenle kan testleri uzun süre enfekte olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olabilir.

Kimler frengi riski altında

Herhangi bir işaret veya semptomdan muzdarip olması önemli değil. Aşağıdaki testlerde yapılan durumlarda yapılmalıdır;

 • Frengi ile biriyle prezervatif olmadan seks
 • hamile kadın
 • Cinsel açıdan aktif işçiler
 • Prezervatifi olmayan birkaç kişiyle ilişkide olmak
 • Birden fazla ilişkide tütsesiz cinsel ilişkilerde olan bir çiftin üyesi olmak
 • Eşcinseller arasındaki cinsel ilişkiler

Frengi tedavisi

Test sonuçları pozitif ise, tüm terapi programını bitirmek çok önemlidir. Hastalığın tedavisi, hastalığın başında kolayca tamamlanabilir. Hastalık antibiyotiklerle yönetilebilir. Bununla birlikte, semptomlar giderse bile, antibiyotiklerin tamamlandığından emin olmak önemlidir. Ek olarak, doktorun güvenli olduğunu söyleyene kadar cinsel aktivitelerden kaçınmanızı sağlamak esastır. Frengi hem birincil hem de ikincildir. Penisilin enjeksiyonları ile kolayca tedavi edilebilir.

Penisilin en yaygın kullanılan antibiyotikler arasındadır ve sifiliz tedavisinde oldukça etkilidir. Penisilin için alerjisi olan hastalar başka bir antibiyotik ile tedavi edilebilir. (Doksisiklin, Azitromisin, Ceftriakson) Nörofizik penisilin varsa günlük dozajlarla intravenöz olarak uygulanmalıdır. Kısa bir hastanede kalmanız önerilir. Geç aşamalı sifilizden kaynaklanan hasarlar ters çevrilemez.

Bakteriler ortadan kaldırılırken, tedavi muhtemelen rahatsızlık ve acıyı rahatlatmaya odaklanacaktır. Tedavi ederken, vücuttaki yaralar iyileşene kadar bir süre için samimi temasa sahip olmamak için düşünülmeli ve doktorun size cinsel temasa devam etmenin uygun olduğunu bildirmiştir. Enfekte olan cinsel açıdan aktif hastaların ortakları, çeşitli testlerle de test edilmelidir. Birey ve eşleri, tedavi prosedürünü tamamlayana kadar cinsel aktiviteye devam etmemelidir.

Frengi tedavisi ne kadar sürer?

Daha önceki bir aşamada tespit edilen sifiliz, antibiyotik kullanılarak en kısa sürede tedavi edilebilir. Bir doz penisilin başlangıç ​​aşamalarında son derece etkilidir ve daha sonraki aşamalarda verimli bir şekilde kullanılabilir. Penisilin alerjisi olan bireyler, azitromisin veya doksisiklin reçeteli olabilir. Periyodik kan testlerini seçtiğiniz her türlü tedavi, tedaviyi takiben minimum bir yıldır yapılmalıdır. Bir yıldan az bir süredir enfekte olduysanız, iyileşmeye yardımcı olmak için tek bir penisilin enjeksiyonu gerekebilir.

Frengi’ten bir yıldan daha uzun süre acı çekiyorsanız, daha fazla dozaj yapmanız gerekebilir. Tedavi başlangıcından sonra iki gün sonra gitmiştir. Etkilenen organlara dayanarak tedavi süresi iki yıla kadar uzatılabilir. Tedavinin tamamladıkları hastaların önümüzdeki 10 gün için cinsel ilişkilere sahip olmaları şarttır. Hastanın eşinin aynı zamanda değerlendirilmesi ve gerekirse teşhis edilmesi önemlidir.

Hamilelerde ve çocuklarda frengi;

Her hamile kadın, ilk trimesterleri sırasında sifiliz için kanlarının test edilmelidir. Hamile bir kadının sifiliz ile tedavisi, büyüyen bebeğe de yardımcı olabilir. Sifiliz genellikle penisilin kullanılarak tedavi edilir. Tedavi, yetişkin hastalar için olduğu kadar yenidoğanlarda ve hamile kadınlarda etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Frenginin bitkisel tedavisi var mı?

Frengiile savaşmaya yardım ettiğine inanılan bol miktarda bitkisel ilaçlar varken, etkinliğini desteklemek için kesin bir kanıt yoktur. Ayrıca, antibiyotik kullanılarak hızlı bir şekilde tedavi edilen bir hastalıkta bitkisel ilaçlardan yararlanmaya çalışmak, organ hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Frengi için öneriler ve uyarılar

 • Gençler, STD’leri önlemek için güvenli cinsel etkileşimler hakkında öğretilmelidir.
 • Sifilizin yayılmasını önlemek için en iyi yöntem, güvenli cinsel temas kullanmaktır. Her türlü cinsel aktivite sırasında her zaman prezervatif giymek esastır.
 • Bir diş barajı (kare şekli lateks) veya oral seks sırasında prezervatif kullanmak
 • Seks oyuncakları paylaşımından kaçınılması
 • STD’lerin test edilmesi ve ardından sonuçlarınızı aile üyeleriyle tartışıyor
 • Frengi, paylaşılan iğnelerle yayılabilir. Enjekte edilebilir ilaçlar kullanıyorsanız, İğnelerin paylaşılmasının minimumda tutulması önerilir.
 • Her hamile kadın, ilk doğum öncesi randevusu sırasında sifiliz için test edilmelidir. Cinsel olarak aktifseniz, Syphilis’i sık sık test etmeniz gerekir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *