Gereksiz ilaç kullanımı karaciğer kanseri riskini arttırıyor

Dünyada yılda 1 milyondan fazla kişiyi öldüren karaciğer kanseri, gelişmiş ülkelerde nadir bir metadır. Doğu Asya ve Afrika ülkelerinde karaciğer kanseri prevalansının açıklanması, hepatit B enfeksiyonunda ve zayıf hijyen durumlarında bir artıştan kaynaklanmaktadır, tıbbi onkoloji uzmanı Prof. Şeref Kömürcü, “Karaciğer kanserini önlemek için gereksiz ilaçlar kullanmamaya özen gösterilmelidir. hastalık.” Karaciğer kanseri, erkeklerde en yaygın 10 kanser türünden ve en yaygın 5. kanserle ilişkili ölüm oranından biridir. Karaciğer kanserinin erkeklerde ve 60 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın olduğunu vurgulamak Prof.)

Gereksiz ilaç kullanımı karaciğer kanseri riskini arttırıyor

Açıkta satılan kuruyemiş ve baharatlara dikkat

Aspergillus mantarında bulunan ve tahıl, fındık ve baharat içeren bir madde olan aflatoksinin de karaciğer kanserine yol açabileceğini söylemek. Dr. Aflatoksinin diyette kullanılmaması gerektiğini belirten Kömürcü, “nişastalı gıdalarda aflatoksin adı verilen bir ‘toksik madde’ zamanla birikebilir ve karaciğer hücrelerinde yapısal değişikliklere neden olabilir ve kansere neden olabilir.”

Uphrof. Dr. Kömürcü, özellikle kurutulmuş fındık ve baharatların nemli bir ortamda saklanmaması gerektiğini ve düzgün bir şekilde saklanması gerektiğini ve “Ne kadar tehlikeli ve açık yiyeceklerin olduğu bilinmiyor. Tanınmış ve güvenilir markaların markalarını satın almaya yardımcı olur. Karaciğeri korumanın en önemli yolu, vücuda emilen kimyasal ve virüs miktarını mümkün olduğunca azaltmaktır. Herhangi bir gereksiz ilaç almamak ve alternatif tedavilerden kaçınmak da önemlidir. ”

Hepatit hastaları için 6 ayda bir kontrol önemli

Karaciğer kanserini önlemek için hepatit B virüsünü ve enfeksiyonu önlemenin önemini açıklayan Prof. Dr. “Karaciğer kanseri için risk faktörleri tam olarak anlaşılmasa da, hepatit B ve hepatit C. ve taşıyan kişilerde hastalık tespit edilebilir. virüs, ”diyor Kömürcü.

Uphrof. Dr. Kömürcü, “Aşılama ile hepatit B virüsünden korunmak mümkündür. Hepatit B ve hepatit C ve herhangi bir sebep için hepatit ve diğer genetik karaciğer hastalıkları gibi karaciğer kanseri gelişme riski taşıyanların erken tanı, cerrahi ve fırsat için bir ultrasona sahip olması önemlidir. tedavi.

Diyabet ve karaciğer yağlanması riski arttırıyor

Karaciğer kanserinin viral bir enfeksiyon ortaya çıkmasından yıllar sonra ortaya çıkabileceğini açıklayan Prof. Dr. Şeref Kömürcü, “Herhangi bir nedenle sirozda% 5 karaciğer kanseri riski var. Ayrıca, hemokromatoz ve Wilson hastalığı gibi kalıtsal kalıtsal hastalıklar karaciğer kanseri riskini artırabilir. Diyabet, yağlı karaciğer ve obezite riski arttırır.

Belirtileri göz ardı etmeyin

Karaciğer kanserinin çoğunlukla kilo kaybı, iştah kaybı, sarı cilt, koyu idrar, kabızlık, sağ üst karındaki ağrı ve ateşten kaynaklandığını söyledi. Dr. Kömürcü, “Bu şikayetler birçok durumda ortaya çıkabilir Karaciğer kanseri dışında, ancak bu bulgular varsa, hemen bir doktora görünmeniz gerekir. ”

Abdominal ultrason, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin tanıda yardımcı olduğunu açıklayan Prof. Zakasaliani], “Kesin bir tanı elde etmek için, karaciğerden iyi bir iğne biyopsisinin akla gelmesi ve değerlendirilmesi gerektiğine göre, . Tedavi kapsamlı bir tanıdan sonra planlanır ve hastalık radyolojik yöntemler kullanılarak düzenlenir. Kemoterapi veya hedefli tedavi cerrahi tedaviden sonra veya cerrahi tedavinin kendileri için uygun olmadığı hastalarda kullanılabilir. “Erken karaciğer kanseri tedavisi şansı yüksektir.” Dedi.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *