Greyfurtla alındığında zehirleyen ilaç sayısı 43’e çıktı

Uzmanlar, greyfurtlu belirli ilaçların kullanılmasının tehlikelerinin bilinmediğini belirtiyor. Greyfurt, karaciğer ve bağırsaklarda ilaç atılımı sürecini durdurarak aşırı doza neden olabilir. Sistemdeki greyfurt ve ilaç karışımları arasındaki ilişkiyi araştıran uzmanlar, bu meyve ile alındığında zararlı ilaçların sayısının arttığını söylüyor. Lawson Sağlık Araştırma Enstitüsü’nden bir ekip olan Kanada Tıp Derneği Basın tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, greyfurt ile alınan tehlikeli ilaçların sayısı 2008’de 17 idi, rakam 2012’de 43’e yükseldi.

Greyfurt ile yan etkilere neden olan ilaçlar arasında yüksek tansiyon, kanser ilaçları, kolesterol düşürücü statinler ve nakil sonrası bağışıklık sistemini bastırmak için kullanılan ilaçlar bulunur. Grepafruitteki kimyasal furanokoumarin, ilaçta çözünür enzimleri öldürür. Bu, vücudun kontrol edemediği ilacın büyük bir kısmının sindirim sistemini terk ettiği anlamına gelir.

Greyfurtla alındığında zehirleyen ilaç sayısı 43’e çıktı

Su ve greyfurt suyu farkı

Bir bardak greyfurt suyu içen bir kişide felodipin adı verilen bir kan basıncı ilacının seviyesi, bir bardak su içen bir kişiden üç kat daha yüksekti. İlaç ve greyfurt arasındaki ilişkide görülen yan etkiler değişir. Bu yan etkiler arasında karın kanaması, kalp atış hızındaki farklılıklar, böbrek hasarı ve ani ölüm bulunur.

Araştırmacılardan biri, Dr. David Bailey, “Bir bardak greyfurt suyu ile bir hap almak, bir bardak suya 5-10 hap almak gibidir.” Dedi. İnsanlar inanmıyor, ancak bilimsel olarak kanıtlamak mümkün. “Farkında olmadan, greyfurt suyu içmek tedaviden ilaç aşamasına gidebilir” diyor.

Rapor, halkın olayın farkında olmadığını vurguladı. Portakal ve kireçlerin greyfurt ile benzer etkileşimler yarattığı söylenir. Kraliyet Farmakoloji Derneği’nden Neal Patel, greyfurtun problemlere neden olan tek yiyecek olmadığını, örneğin birlikte karıştırıldığında süt, diğer antibiyotiklerin erimesini önlediğini söyledi.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *