HPV aşısı nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır? Yan etkileri nelerdir?

HPV aşısı, cinsel olarak iletilen HPV (insan papillomavirüs) virüsüne karşı korumanın etkili bir yolunu sağlar. Bu, en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklar. HPV aşılaması en yaygın HPV aşısıdır. HPV virüsü servikal siğiller, genital siğiller ve kanserden sorumludur. Bunu önlemek için harika bir yöntemdir. Herhangi bir cinsel karşılaşma yapmadan önce kızların ve erkeklerin 11-12 yaşında aşılanması önerilmektedir. HPV aşısı, ciddi olan olumsuz etkilerden arınmıştır. Kızarıklık, hafif ağrı veya enjeksiyon bölgesi, bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı etrafında şişlik en sık hafif olumsuz semptomlar arasındadır. Mevcut olan iki tür HPV aşısı vardır. Bunlar Cervarix ve Gardasil aşılarıdır. Cervariix, dört çeşit HPV’ye karşı iki tür HPV ve Gardasil korumasına karşı koruma sağlar. Hangi aşının uygulanacağına dair doktorunuza danışın.

HPV aşısı nedir?

HPV aşısı nedir

HPV aşıları, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan insan virüsüne (HPV) karşı korunmak için yıllardır kullanılmış bir koruma şeklidir. Penile, vulva, rektal ve laringeal karsinomaya neden olabilecek çeşitli HPV formları vardır. HPV aşısı, tüm bu HPV türlerine karşı korur. Bu aşı erkekler ve kızlar için mevcuttur. HPV enfeksiyonları ve servikal kanser olayları tüm dünyada önemli ölçüde düşmüştür. (1) Resmigeled Parafrase

HPV aşısı önleyicidir, iyileştirici değildir. Bir HPV virüsü enfeksiyonundan muzdaripseniz, bu ilaç tedavisinde kullanılmayacaktır. Bununla birlikte, diğer HPV formlarını önlemenize yardımcı olabilir. 200 HPV türünün çoğunluğu büyük sorunlara neden olsa da, bazıları genital siğillere, Cervix’te (Cervix), anus penis, vulva ve larinks kanserlerine neden olabilir.

HPV aşısı, kansere neden olabilecek her türlü HPV’ye karşı korumayı garanti edemez. Bu nedenle, rahim ağzı kanserine neden olabilecek herhangi bir hücre ile ilişkili değişiklikleri belirlemek için servikal bir smear testi yapılması önemlidir. PAP için testler, rahim ağzı kanserini tespit etmek ve önlemek için çok önemli bir tarama yöntemidir.

HPV aşısı ne zaman ve kimlere yapılır?

HPV aşısı HPV aşısı genellikle 11-12 yaş arası kızlar ve erkekler için önerilir. Bununla birlikte, 9-45 yaş arası herkes aşı için uygundur. Çocukların cinsel temastan önce aşı alması veya HPV ile temas halinde olmaları önerilir. Bir kez HPV mevcut olduğundan, aşının verimli olmayacağı mümkündür. Ayrıca, şanzımanı azaltarak kızların enfeksiyondan korunmasını sağlamak da faydalıdır. Çocukların HPV ile ilgili hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. (2) Resmigeled Parafrase

26 yaşından büyük herkes için önerilmektedir. Aşıya verilen cevap, eski yaşlardan daha genç olduğunuzda, henüz aşı almayan 27-45 yaş arası olanlar, potansiyel yararları ve etkinliği ile ilgili hekimiyle konuşabilirler. Bu aşı.

Genç yaştaki aşı alan popüler bir inanç var, ayrıca cinsel davranışın erken başlangıcını tetikleyebilir. Ancak, bu doğru değildir ve araştırma bunu desteklemektedir. (3/3)

HPV aşısını kimler yaptırmamalıdır?

 • hamile kadın
 • Ciddi veya orta derecede hasta olan insanlar.
 • Aşının herhangi bir bileşenine duyarlı olanlar veya lateks alerjisi olan insanlar aşıdan kaçınmalıdır.

Teslim edilen HPV aşısının yönetilmesinin prosedürü nedir?

Aşı, intramüsküler enjeksiyon yoluyla üst kola uygulanır. İntravenöz veya doğrudan cildin hemen altında uygulanmaz. Uygulanması gereken doz sayısı, bireyin yaşına bağlıdır.

HPV aşısının dozları uygulanır mı?

 • 9-14 yaş arası: Bu yaş aralığı için aşının 2 dozu tavsiye edilir. İkinci doz, ilk önce 6 ay sonra uygulanmalıdır.
 • Bu yaş grubuna 15 ila 45 arasında aşının 3 dozu verilir. İkinci dozlar ilk önce iki ay sonra uygulanır. Üçüncü doz ikincisinden 4 ay sonra verilir. Böylece, üç doz ortalama altı ay sürer.

Düzenli jinekolojik incelemelere ve sağlıklı cinsel davranışlara sahip olduğunuzdan emin olmak, aşılamanın etkinliğini arttırmak için esastır.

HPV aşısı mevcut nereden bulabilirsiniz?

Sorun, bu aşının SGK tarafından kabul edilmediğidir. Bu nedenle aşı, özel olan herhangi bir sağlık merkezinden elde etmek mümkündür.

HPV aşı markaları

Mevcut iki tür HPV aşısı vardır: Cervarix ve Gardasil. Ancak, 2019 yılında onaylandığı için Gardasil 9 hakkında konuşacağız, ancak henüz piyasada değil:

Cervarix

 • Cervarix, obstrüktif (çift) aşılamadır. Rahim ağzı kanseri, vajinal ve vulvar kanserleri, anal kanserlerin yanı sıra kanserlerin yanı sıra, servikal ve anal lezyonlara neden olabilecek her iki tipte 18 HPV’ye karşı korur. Piyasada, tek dozda, kullanıma hazır bir şırıngada bulunan bir enjeksiyon süspansiyonu olarak mevcuttur. (4)

Gardasil

 • Gardasil dört valitli (dörtlü) bir aşılamadır. Cerervikal kanser, vajinal ve vulvar kanseri, anal kanser ve servikal ve anal lezyonlarla sonuçlanabilecek, genital siğillerin yanı sıra genital siğillerin yanı sıra genital siğillerin yanı sıra genital siğillerin yanı sıra kansere neden olabilir. Gardasil, ticari olarak enjeksiyon süspansiyonu içeren önceden doldurulmuş bir şırınga olarak satın alınabilir. (5 toplam)

GARDASIL 9

 • Gardasil 9, HPV tiplerinden 31, 33, 34, 45, 52 ve 58 (lezyonların yanı sıra, dere, vajina, anüs ve vulvaların kanserlerinin yanı sıra, siğiller, kanserlere ve siğillere yol açabilecek olan HPV tiplerinden kaynaklanan hastalıklara karşı koruyucudur. Genital bölgenin), diğer dört HPV tipine ek olarak. (6 toplam)

HPV aşısının yan etkileri

Araştırmalar, çalışmaların HPV aşısının güvenilir ve güvenli olduğunu gösterdiğini kanıtlamıştır. Bununla birlikte, tüm aşılar gibi, bu HPV aşısı risksiz değildir. Ancak, bazı olumsuz etkileri tetikleyebilir. En sık bildirilen olumsuz etkiler tipik olarak ılımlıdır.

 • Enjeksiyonun bölgesinde kızarıklık, ağrı veya şişlik
 • Bayılma ya da baş dönmesi (gençlerde daha sık)
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı

Ergenler, aşılama sırasında ve aşağıdaki 15 dakika boyunca, bayılma riskini önlemek için aşağıdaki 15 dakika boyunca durmalıdır.

HPV aşısı fiyatı

2020 için HPV aşı fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Gardasil için 584.78 TL
 • Cervarix 452.46 TL.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *