İmuneks (beta glukan) nedir? Bağışıklığa faydaları ve yan etkileri

Imuneks, Beta Glucan kullanılarak üretilen ve bağışıklık sistemini destekleyen ve genellikle bir kapsül olarak kullanılan bir üründür. Antioksidan özellikleri olan beta glukan, bakteri, mantar, maya ve yulaf gibi diğer ürünlerin hücre duvarlarında bulunan bir karbonhidrat türüdür. Yüksek kolesterol, diyabet, kanser ve yüksek tansiyon tedavisine destek gibi bağışıklık sistemini güçlendiren beta glukanlarının kullanımını destekleyen birçok bilimsel çalışma vardır. Ayrıca yorgunluk, depresyon, mevsimsel değişiklikler, soğuk algınlığı, grip, solunum hastalıkları ve diğer alerjiler gibi hastalıklar için bir destek ürünü olarak da kullanılır. Bununla birlikte, dermatit, egzama da yaralar ve yanıklar için kullanılabilir.

Imuneks

İmuneks nedir?

Kimyasal adı imunikleri ile 1,3-1,6 beta glukan içeren bir diyet takviyesidir. Beta glukan, şeker bileşiği olan ve maya hücreleri, bakteri ve mantarların duvarlarında bulunan bir tür karbonhidrattır. Imuneks yıllardır kullanımda olduğundan, birçok bilimsel çalışmanın konusu olmuştur.

Kanser tedavisini destekleme yeteneği, diyabet tedavisinde yararlı özellikleri ve özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile bilinir.

Yiyeceklerde bulunan beta glukan, özellikle tahıllar, gıda işleme sırasında kaybolur. Bu nedenle, günlük olarak yeterli yiyecekle alınamaz.

Son araştırmalar ayrıca Beta Glucan’ın bağırsak yolu üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Lifli yapıları nedeniyle, bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri arttırdıkları ve kan şekeri dengeli bir şekilde yükselttikleri için özellikle sindirim sistemimizde olumlu etkileri olduğu söylenebilir.

Beta glukanlar, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yıllardır bilinen anti-enflamatuar faktörü olan beta glukan, doğal ve edinilmiş enfeksiyonları destekler. Buna ek olarak, Imuneks’in antitümör, antiviral, antibakteriyel ve antifungal aktivitelere sahip olduğunu gösteren yayınlar vardır, yara iyileşmesinde yararlı etkilere sahiptir ve SCAR’ı azaltır.

İmuneks özellikleri ve etki mekanizması

Beta Glucan oral olarak alındığında, sindirim sistemimize emilir ve dolaşımımıza katılır. Dolaşım sistemimizdeki beta glukanlar, bağışıklık hücrelerimizi uyararak bağışıklık tepkimizi ve gücümüzü artırmaya yardımcı olur.

Beta glukan, beyaz kan hücrelerini, yani bağışıklık hücrelerimiz olan beyaz kan hücrelerini aktive eder. Bu hücreler aktive edildiğinde, vücudumuzun hastalıkla daha kolay savaşmasına yardımcı olan mikrop ve virüslerle etkili bir şekilde savaşırlar. Ek olarak, bağışıklık sistemi hücrelerimizin enfeksiyon noktasına hareketini hızlandırır.

Beta glukanının sağlık üzerindeki etkileri kimyasal yapısına bağlı olarak değişir. Baker’ın bağışıklık sistemi üzerindeki beta glukanının etkileri çok belirgindir, yulafta bulunan beta glukanının sindirim sistemi, kan şekeri ve kolesterol dengesi üzerindeki etkileri daha belirgindir. Bu nedenle, hedef kullanım için uygun bir beta glukan ürünü seçilmelidir.

İmuneksin bağışıklığa faydaları

Beta glukanlarının antikor etkisi en az 50 yıldır incelenmiştir. Beta glukanları, bakteri veya virüs gibi enfeksiyon kaynaklarının kolayca tanımlanmasına ve yok edilmesine yardımcı olur. Beta glukanlar, bir dizi bağışıklık hücresi üzerinde hareket ederek etkilerini gösterir. Bağışıklık sistemleri hem doğal hem de edinilmiş savunmalarda iyi çalışır.

İmuneks formları ne için kullanılır?

Grip ve nezle tedavisinde

Grip viral bir hastalıktır ve zayıflık, eklem ağrısı ve ateş gibi ciddi bir hastalıktır, grip burun ve hafif bir öksürük gibi gripten çok daha yumuşak bir hastalıktır.

Virüs, parazit, parazit, mantar gibi maddeler nedeniyle virüsü olan kişilerde beta glukan (imuneks) kullanıldığında, ilacın etkinliğini artırmaya yardımcı olur ve kişi hastalıkla daha kolay savaşır. Patojenlerle savaşırken bağışıklık sistemini destekleyerek hastalık kolayca aşılır.

Doktorunuz tarafından kullanılan tedaviyi desteklemek için, doktorunuzun tavsiyesinde beta glukan içeren ürünler kullanabilirsiniz. Doktorun tavsiyesi olmadan almayın!

Kolesterol

Maya veya arpada bulunan beta glukan tiplerinin kolesterolde etkili olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar olmasına rağmen, bu etkiler henüz kanıtlanmamıştır. Bu etkinin, yağın düzgün emmesine yardımcı olan beta glukanının lifli yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kanser

Her ne kadar kanser hücreleri ile beta glukan testinin diğer çalışmalarında bazı olumlu sonuçlar gözlense de, bu çalışmalar hala bebeklik dönemindedir.

Bir damar veya kasta çekim gibi bazı intravenöz (intravenöz) beta-glukan formlarının uygulanmasının, geleneksel kanser tedavisi ile tedavi edilirken ileri kanserli bazı insanların ömrünü uzatabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bununla birlikte, bu tedavi kesinlikle bir doktorun gözetiminde olmalı ve en az bir yıl verilmelidir. Ek olarak, kemoterapi uygulanan hastalar doktorlarına danışmadan herhangi bir takviye kullanmamalıdır.

Yara tedavisi

Beta Glucan’ın yaraların tedavisinde de faydaları olduğu ve yara izlerini azaltmada etkili olduğu yayınlanmıştır.

İmuneks nasıl kullanılır?

Beta glukan (imuneks), özellikle mevsimsel değişiklikler, stresli zamanlar ve bağışıklık desteği sırasında doktorunuzun ve eczacınızın tavsiyesinde kullanılabilir. Günde 1 veya 2 hap / hap yiyecekle kullanılabilir. En doğru dozaj ve uygulama yöntemi için doktorunuz ve eczacınızın görüşünü almayı unutmayın. Kullanım sırasında herhangi bir yan etki fark ederseniz doktorunuza bildirin.

İmuneks formları

Imunexin şurup, kapsül ve tablet şeklinde mevcuttur. Sadece beta glukan (imuneks) içeren formüllere ek olarak, çinko, mürver özü, koenzim Q10 gibi çeşitli maddelerle karıştırılmış beta glukan ürünleri vardır. Ayrıca, dünyada kimyasal olarak değiştirilmiş ve çeşitli zincir zincirleriyle beta glukan özlerinin salınması da vardır.

Beta glukanlarının etkileri, kimyasal yapılarındaki zincir türüne bağlı olarak değişir. Destek olarak hangi amaçla kullanacağınız, doktorunuza ve eczacınıza danışın.

İmuneksi kimler kullanmamalı?

  • Hamilelik ve emzirme sırasında beta glukan (imuneks) kullanımı hakkında yeterli bilimsel veri yoktur. Bu nedenle, bu zamanları kullanmamanız önerilir.
  • Beta glukan (imuneks) antikorlarının uyarıcı etkisi nedeniyle, bağışıklık sisteminin aşırı aktif olduğu veya bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu koşullarda AIDS, MS (multips skleroz) gibi otoimmün hastalıklara uygulamak kolay değildir. Baskı.
  • Beta glukan (imuneks) bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların etkilerini azaltabilir. Beta glukan (imuneks) azatiyoprin (imuran), basiliximab (simülekt), siklosporin (santimmune), daclizumab (Zenapax) ve kortizon ile kullanılmamalıdır.
  • İmuneksin yan etkileri ve zararları

Imunex oral olarak alınırsa güvenli kabul edilebilir. Beklenen etki, özellikle diyet takviyesi olarak alınırsa, literatürde verilmemiştir. Beta-glukan, maya fırıncılarının ve bazı doğal kaynakların ekstraktlarında bulunan lif şeklindedir.

Bu nedenle, gıda ve beslenme destek ürünlerinde güvenli kullanım için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Enjeksiyonla kullanıldığında yan etkiler olmasına rağmen, bu tür kullanımlar ülkemizde yapılmamaktadır. Bununla birlikte, herhangi bir takviye ile beta glukan (imuneks) kullanırken normalden farklı bir sonuç yaşarsanız, kesinlikle doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

İmuneks (beta glukan) fiyatı

Kasım 2019 itibariyle, Türkiye’deki imuniklerin perakende fiyatı 40 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *