Kortizon nedir? Neden kullanılır? Kortizonun faydaları ve yan etkileri

Kortizon, kortikosteroid fazında anti-alerjik, immünosüpresif (immünosüprese) ve anti-enflamatuar (anti-enflamatuar) hormondur. Birçok ciddi rahatsızlık tedavi etmek için kullanılır. Astım ve alerjilerin kontrol edilmesinde çok etkilidir. Kortizon içeren ilaçlar, cilt hastalıkları, ülseratif kolit, sedef hastalığı, egzama, artrit ve alerjiler gibi önemli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu yaygın olarak kullanılan ilaçların dozunun ayarlanması çok önemlidir. Aşırı kullanım veya istismar ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, kortizon kullanan hastalar dikkatli ve temkinli olmalıdır.

Kortizon nedir

Kortizon nedir?

Kortizon, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara iltihaplanmayı ve alerjik reaksiyonları azaltan bir ilaçtır. Kortizol hormonu taklit eden kortizon ilaçları, kortizol hormonundan daha güçlüdür. Birçok rahatsızlık tedavi eden bu ilaçlar aslında vücudumuzdaki adrenal bezler tarafından üretilen bir hormon olan kortizolün sentetik formlarıdır. Kortikosteroidler, erkek özelliklerinin gelişimini teşvik eden ortak bir kimyasal yapıya ve anabolik steroidlere sahiptir.

Doğal Kortizon nedir, ne işe yarar?

Yağ ve karbonhidrat dengesini korumaktan sorumlu olan doğal kortizon, vücut yağının kanla birleşmesini ve şekere dönüşmesini sağlar. Başka bir deyişle, bu hormon vücudun enerji ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

Ayrıca vücudun enfeksiyonlar ve enfeksiyonlarla savaşmasına ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olan antikorların üretimini de destekler. Hormon kortizolünün vücut tarafından yetersiz üretimi, zayıflık, yorgunluk, düşük vücut direnci, zayıflamış bağışıklık sistemi gibi birçok soruna neden olabilir.

Depresyon ve diğer ciddi hastalıklar düşük hassasiyetle daha da kötüleştiğinde, bir kişi kolayca ciddi hastalıklar elde edebilir. Bu durumda, hasta bile ölebilir. Kortizol hormonu yetersiz olduğu durumlarda, vücudumuz harici olarak desteklenmelidir.

Kortizol hormonu ne için kullanılır?

Kortizol, vücudumuz tarafından aşırı stres ve hayatı tehdit eden koşullarda üretilen bir hormondur. Kan basıncı ve vücut sıcaklığı, gün boyunca adrenal bezler tarafından salınan kortizol hormonu miktarı üzerinde iyi çalışır.

Stres hormonu olarak da bilinen hormon kortizolü, vücudun bağışıklık sisteminin neden olduğu stres veya hayatı tehdit eden tehlikeden savaşmasına veya kaçmasına izin verir.

Sentetik kortizol hormonu, yani ilaç kortizonu, vücudun belirli kısımlarındaki ağrı ve iltihabı hafifletir. Dirsek, kalça, omuz, diz, bilek gibi eklemleri enjekte ederken iltihap semptomlarını ortadan kaldırır. Tendinit, reaktif artrit, gut, psoriatik artrit gibi hastalıkların tedavisinde kortizondan yararlanmak mümkündür.

Kortizon çeşitleri

kortizon ilaçları; Topikal kremler, haplar, tezgah üstü ilaçlar vb. Farklı olarak bölünmüştür. En yaygın olarak kullanılan kortizon türlerini aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz:

Kortizon iğnesi (enjeksiyonlar)

Kortizon enjeksiyonu, bursit, osteoartrit, eklemlerin iltihabı ve gut gibi artritik hastalıkların neden olduğu ağrı gibi semptomları tedavi etmek için kullanılır.

Uyarı: Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve göğüs alanınızda sıcaklık hissedebilirsiniz. Enjeksiyondan sonra ağrıyı hafifletmek için alanı buzla sıkıştırabilirsiniz. Kortizon enjeksiyonundan sonra 2 gün boyunca küvet ve sıcak küvetten uzak durun. Ama şu anda kuru yıkayabilirsiniz. Enjeksiyon bölgesini koruyun. Örneğin, diz alanınıza enjekte ediyorsanız, ağır yükleri kaldırmaktan ve birkaç gün boyunca omuzlarınıza baskı yapmaktan kaçınmalısınız.

Ağrı, şişlik ve kızarıklık 2 gün içinde ortadan kalkmazsa, aksine, doktorunuzu görmelisiniz. Doğrudan enflamatuar bölgeye enjekte edilen kortizon ilaçlarının örnekleri betametazon ve triamsinolondur.

Kortizon hapı (Oral kortizon ilaçları)

Bunlar, özellikle romatoid artrit ve ankilozan spondilit olmak üzere tüm vücudu etkileyen enflamatuar hastalıkların neden olduğu akut alevlenmeler sırasında kullanılırlar. Metotreksat ve sülfasalazin yaygın olarak oral ilaçlar kullanılır.

Uyarı: Artrit için reçete edilen kortizon haplarını kullanmadan önce, aldığınız diğer reçetesiz veya tezgah üstü ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirdiğinizden emin olun. Hapları asla doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın, daha uzun veya daha kısa süreler boyunca kullanmayın.

Kortizon kremler (Topikal kortizon)

Krem, sprey, köpük, jel gibi çeşitli versiyonlara sahip topikal kortizon ilaçları, cilt inflamasyonunun tedavisinde kullanılır. Esas olarak böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılan hidrokortizon krem, topikal kortizon örneği olarak gösterilebilir.

Kortizon kremleri, özellikle cilt hastalıkları için çok etkilidir.

Topikal kortisonlar, genellikle psoriatik artrit ile ilişkili olan enflamatuar bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Kortizonlu ilaçlar

Kortizon ilaçları esas olarak çeşitli artrit formlarını tedavi etmek için kullanılır. Sedef hastalığı ve iltihaplı cilt koşulları (lupus gibi) için, kortizon ve topikal merhemlere topikal kremler eklenir. Kortizon ilaçları, adrenal bez tarafından az miktarda kortizon salındığında çalışmaya başlar.

Vücuttaki inflamasyon ve inflamasyonu azaltmaya ek olarak, enflamatuar moleküllerin salınmasını engellerler. Mevsimsel alerjiler, ülseratif kolit, anemi gibi alerjiler ve alerjiler; Kortizon ilaçları kullanımı ile tedavi edilebilir.

Kortizon hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır

Artrit ve enflamatuar cilt durumlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan kortizon, aşağıdaki hastalıklarda yaygın olarak kullanılır.

 • Astım ve alerjiler
 • Sedef hastalığı, egzama
 • Gut
 • Adrenal eksiklik, anemi (anemi)
 • Romatoid artrit ve osteoartrit gibi birçok artrit tipi
 • Kanser, ülseratif kolit
 • Tendinit, lupus
 • Eklemlerin ve tendonun iltihabı

Kortizon tedavisi

Kortizon tedavisi, kortizon ile tedavi edilecek hastalığa ve kullanılan tedavi yöntemine bağlı olarak değişir. Kortizon tedavisi için, bu hapları doktorunuzun reçetesi boyunca günde birkaç kez almanız gerekir.

Konu için, yani lokal tedavi, cildin yanma alanına günde 2-3 kez ve ince bir tabaka için kortizon krem ​​veya merhem uygulamalısınız.

Enjekte edilebilir kortizon tedavisi birçok yerde kullanılır.

Bir iğne ile kortizon tedavisi, yani enjeksiyon yoluyla, genellikle 6 hafta ila 6 ay boyunca iltihaplanmanın neden olduğu iltihap, ağrı, rahatsızlık vb. semptomları hafifletir. İğnenin etkileri kaybolduğunda, bir kişinin tekrar bir kortizon enjeksiyonu ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Akupunktur bile hayatınızın geri kalanında devam edebilir. Enjeksiyon tedavisi için kaslara, eklemlere, kan, omurgaya, kaslara kortizon uygulanabilir. Hastanın ağrı ve acı çekmesini önlemek için anestezi altında bir enjeksiyon yapılabilir.

Akupunktur genellikle hastalığın kendisini iyileştirmez. Başka bir deyişle, sadece semptomlar tedavi ile hafifletilebilir. Astımlı hastalar, romatoid artritli hastalar gibi yaşam boyu kortizon tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Kortizon tedavisi tehlikeli mi?

Kortizon tedavisi, uzun süre devam ederse veya tedavide yüksek dozlar kullanıldığında çok tehlikeli olabilir. Bununla birlikte, kısa süreli tedavi ile hastanın genellikle ciddi yan etkileri yoktur. Hastanın normal ömrünün kortizon tedavisini mümkün olduğunca kısa ve düşük bir dozda tutması önemlidir.

Kortizonun yan etkileri

Uzun süreli kullanım ve yüksek dozlarda kortizon birçok yan etkiye neden olabilir. Kortizon kullanımının yan etkilerini aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Metabolizma: Kan şekerini kaldıran kortizon, özellikle diyabetli olanlar için tehlikeli olabilir. Kan yağlarını artırarak kolesterol seviyelerinde bir artışa neden olabilir. Arteriyel tıkanma; En çok tütün ve doğum kontrol hapları kullananlarda yaygındır.
 • Kardiyovasküler: Potasyum eksikliği, şiddetli kalp yetmezliği, yüksek tansiyondan sonra miyokard enfarktüsü, son aşamanın kortizon kullanımı ile ilgili kardiyovasküler riskler arasındaki miyokard enfarktüsü.
 • Bağırsaklar: Gastrik veya peptik ülserler, olası delici ve kanama, bulantı, ishal, artan iştah, pankreatit, vb. Olumsuz yan etkiler bildirilmiştir. Bu riskler, tam bir mide üzerinde ilaç alınarak azaltılabilir.
 • Kas -iskelet sistemi: kas zayıflığı, osteoporoz, kas zayıflığı, vb. Kas -iskelet problemleri, özellikle tedavinin ilk yılında yaygın bir yan etkidir. Bu yan etkiler egzersiz yapmayan insanlarda ve menopozdan geçmiş kadınlarda daha yaygındır.
 • Psikolojik: uykusuzluk, majör depresyon ve anksiyete, kişilik bozuklukları ve değişiklikler vb. Olumsuz etkiler mevcut olabilir.
 • Sinir sistemi: Kortizonun uzun süreli kullanımına göre hasta vertigo, baş ağrısı, zayıflık vb. Sinir sistemi ile ilgili yan etkilere sahip olabilir.
 • Cilt: Derideki çatlaklar, ciltteki aşınmalar, yara iyileşmesinde gecikmeler, aşırı saç büyümesi, koyu ten rengi, sert boyun vb. Olumsuz etkiler mevcut olabilir.
 • Endokrin: Çocuklarda büyüme gerilik, hipofiz yetmezliği, cushingoid vb. Olumsuz etkiler olabilir.
 • Oküler: Artan göz içi basıncı (glokom), katarakt vb. Özellikle çocuklarda fark edilir. Gözdeki yan etkiler yaşamak mümkündür. Katarakt ve glokom gelişimini önlemek için, hasta 6 ayda bir doktor görmelidir.
 • Alerjiler ve alerjiler: Deri döküntüsü, kaşıntı, ürtiker, yüzün şişmesi, dudaklar ve dilin nefes almasını zorlaştıran vb. Şiddetli alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Kortizon tedavisi, geçmişte alerjisi olan insanlar için tehlikeli olabilir. Thromboembolizm, kadınlarda menstrüel düzensizlikler, yoksulluk ve erkeklerde azalmış sperm sayısı, nadir olmasına rağmen en yaygın yan etkilerden bazılarıdır.

UYARI: Bağışıklık sistemini baskılayan kortizon kolayca Enfeksiyonlara neden olur. Ek olarak, hastalar daha ciddi rahatsızlık yaşayabilir. Gebe kadınlarda kortizon kullanımı, hamile kadınlarda yüksek tansiyon ve diyabet riskini artırabilir.

Kortizon kullanımı, özellikle doğum yakınında, bebeğin adrenal bezlerini de bastırabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar bir doktora danışmadan kortizon kullanmamalıdır.

Kortizon iğnelerinin yan etkileri

Kortizon enjeksiyonlarının kullanılması yan etkilere ve komplikasyonlara neden olabilir. Kortizon enjeksiyonunun bazı yan etkileri şunlardır:

 • sinir hasarı
 • Üyelerin enfeksiyonu
 • Enjeksiyon bölgesindeki azalmış yumuşak doku
 • Eklemlerde geçici şişlik ve ağrı
 • Kemik kaybı ve rejenerasyonu
 • Kan şekerinde geçici bir artış
 • Kas Güçsüzlüğü

Kortizonun zararları nasıl giderilir?

Kortizon enjeksiyonlarının veya hapların yan etkilerinden kaçınmak için düzenli olarak egzersiz yapmalı, kötü yeme alışkanlıklarından kurtulmalı, düzenli olarak doktorunuza gitmeli ve kilo vererek ideal kilonuza ulaşmalısınız.
Kortizon tedavisinin ölümcül kazalara neden olabileceğini unutmamalısınız ve yan etkiler yaşarsanız, doktorunuzu gecikmeden yaşadığınız yan etkiler hakkında bilgilendirmelisiniz. Bu durumda, doktorunuz tedavide dozu azaltmaya veya kortizon tedavisini durdurmaya karar verebilir.

Kortizon alanlar nelere dikkat etmeli?

 • Sigara içme alışkanlığınızı en kısa zamanda durdurun
 • Alkol ve kafein tüketimini mümkün olduğunca sınırlayın
 • Osteoporoz riskini azaltmak için kalsiyum açısından zengin bir diyet yiyin
 • Kilo kaybını önlemek için protein açısından zengin bir diyet yiyin
 • Yüksek kolesterolü önlemek için az yağlı bir diyet yiyin
 • Katı ve doğal yağların kullanımından kaçının
 • Yüksek tansiyon için az yağlı diyetleri seçin
 • Karbonhidrat bakımından düşük yiyecekler yiyin
 • Yılda bir kez kemik iliği testi (DEXA) alın
 • Aktif bir yaşam tarzını kucaklayın. Bu amaçla, günde 30 dakika yürüyebilir ve fitness ve egzersiz gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *