Metformin nedir? Neye yarar, kullanırken nelere dikkat etmeli?

Metformin, mucizevi olarak tanımlanan tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır ve her gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Metformin hapları jenerik haplar şeklinde üretilir ve serbest bırakılır. Genellikle yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu tip 2 diyabet tedavi ederler. Bununla birlikte, günümüzde diyabet tedavisi olmadan yeni kullanım alanları bir merak konusudur. Devam eden araştırmalar, biri insan yaşamını uzatma ve diğeri kilo kaybı üzerindeki etkilerini inceleyen iki ana odak alanı vardır. Metformin şu anda sadece diyabet tedavisi için kullanılmaktadır. Kan şekeri, laktik asidoz, hiperglisemi kontrol yardımcı olmak için bu ilaçların uygunsuz veya aşırı kullanımı ölümcül sonuçları olabilir. Bu nedenle, bir doktor reçetesinde hapların veya metformin çözümlerinin kullanılması önemlidir.

Metformin nedir?

Metformin nedir

Metformin, oral yoldan alınan kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olan bir diyabet ilacıdır. Tip 2 diyabet için yaygın olarak reçete edilen bu ilaç, tip 1 diyabet tedavisinde kullanılmaz. Genellikle insülin ve diğer diyabet ilaçları ile kombinasyon halinde reçete edilebilir. Tip 2 diyabetin yanı sıra, kadınlarda polikistik yumurtalık sendromunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Tablet ve sıvı olarak farklı versiyonlar vardır. Uygun diyet ve egzersiz ile kombinasyon halinde kullanıldığında, tip 2 diyabet tedavisinde istenen sonuçlar elde edilebilir.

Metformin ne işe yarar?

 • Metforminin ana fonksiyonu, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekerini düşürerek kan şekeri seviyelerini ölçmektir. Biguanides adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Karaciğerde normal olarak üretilen glikoz miktarını azaltın ve vücut tarafından emilen şeker miktarını düşürün.
 • Bir hücrede metforminin etki mekanizması
 • Diyabet tedavisinde kullanılan insülinin vücutta etkisini arttırır. Genellikle insülin ilaçları ile kombinasyon halinde kullanılır. Diğer diyabet ilaçlarının aksine, obeziteye neden olmazlar.
 • Metformin, kalp hastalığı, inme, böbrek problemleri, sinir hasarı ve diyabetin neden olduğu göz problemleri gibi ciddi komplikasyon riskini azaltır. Diyabeti kontrol etmenizi sağlar ve sizi duygusal hasar ve cinsel yetenek azalması gibi diğer diyabet problemlerinden korur.

Metformin ilaç ve tablet türleri ve özellikleri

Piyasada 2 farklı metformin hapı mevcuttur. Birincisi standart, diğeri yavaş bırakılan bir hap. Sıradan haplar, vücuttan hızla atıldıkları için günde birkaç kez kullanılır. Yavaş tabletler vücudumuzda yavaşça çözüldükleri için günde bir kez alınır.

Sıvı metformin çocuklar ve hapları yutmakta zorluk çekenler için reçete edilebilir. İlaç, Riomet markası altında piyasada yaygın olarak mevcuttur.

Metformin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

İnsülin direncinin hakim olduğu ve polikistik yumurtalık sendromunun çocuk doğurma çağındaki kadınlarda görüldüğü tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır.

Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu, kadınlarda adet usulsüzlüklerine neden olan, kadınların hamilelik şansını azaltan ve kan damarlarını olumsuz etkileyen tehlikeli bir hormonal bozukluktur. Her ne kadar kesin neden bilinmemekle birlikte, genetik ve doğa nedeniyle kadınlarda görülebilir. Özellikle aşırı kilolu kadınlar risk altındadır.

Polikistik over sendromlu kadınlarda insülin direnci yaygındır. Bugün, hastalık için yeni bir tedavi olarak, insülin duyarlılığını artıran ilaçlar kullanılmaktadır. Metformin, hastalarda yüksek kan insülin seviyelerini düşürür ve androjen hormonlarının aşırı üretiminden kaynaklanan aşırı saç büyümesini önler. Kadınların adet döngülerini kontrol etmelerini ve normal yollarla hamile kalmalarını sağlar

Metformin ve diyabet tedavisi

Tip 2 diyabet tedavisi için yaygın olarak reçete edilen ilaç, kandaki glikoz birikimini düzenler.
Metformin şekeri hem diyetten hem de karaciğerden dengeler. Ayrıca vücudun insüline daha iyi yanıt vermesini sağlar.

Bu özellik nedeniyle, diyabet semptomlarının azaltılmasına da katkıda bulunur. Bununla birlikte, tip 1 diyabet tedavisinde kullanılmaz, yani vücudun yeterli insülin hormonu üretemediği anlamına gelir.

Metformin ve insülin direnci

insülin; Pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Bu hormon kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutar. Pankreastan salgılanan insülin ayrıca kan şekerinin dokulara, kan ve karaciğer hücrelerine girmesine izin verir. Ayrıca fiziksel güç üretmekten de sorumludur. Bununla birlikte, bazı durumlarda kas, kan, yağ ve karaciğer; hormon insülin ile vücuda gönderilen sinyalleri tespit edemez.

Bu genellikle işlevsiz insülin reseptörlerinden kaynaklanır. Bu durumda, yetersiz insülin kaslarımıza, kanımıza ve karaciğer hücrelerimize girmez. Sonuç olarak, kanımızdaki glikoz seviyesi hızla yükselir.

İnsülin enjeksiyonları insülin direncini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılsa da, bazı durumlarda insülin içeren haplar reçete edilebilir. İnsülin tedavisine ek olarak, metformin durdurulabilir. Metformin kullanımı insülin direncindeki azalmaya katkıda bulunabilir.

Metformin zayıflatır mı?

Normal koşullar altında diyabet tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç kilo alımına yol açabilir. Metformin obeziteye neden olmaz, bunun yerine polikistik yumurtalık sendromunda aşırı kilo tedavisine yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve bir insanı zayıf hissettirir.

Bununla birlikte, bu ilacın kilo kaybı amacıyla diyabetik hastalar dışındaki sağlıklı insanlar tarafından kullanılması, bir kişinin ciddi yan etkiler yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle, bir doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.

Metformin nasıl kullanılmalı?

 • Metformin tabletleri alıyorsanız, her zaman doktorunuz tarafından belirtilen reçetenizin dozajını ve süresini unutmayın.
 • Tedavinin etkili olabilmesi için, doktorunuzun düzenli olarak önerdiği ve egzersiz yaptığı bir diyete sadık kalın.
 • Özellikle tedavinin ilk birkaç haftasında, ilaç kullanımının yan etkilerini önlemek için her zaman yemek sırasında veya sonrasında ilacı alın.
 • Tüm tableti, ezmeden, ezmeden veya çiğneyerek bol su ile için.
 • Doktorunuz sıvı metformin reçete ediyorsa, çay kaşığı yerine standart bir dozaj kaşık kullanın.
 • Metformin kullandıktan sonra 1-2 hafta içinde iyileştirmeye tanık olabilirsiniz. Bununla birlikte, ilacın kullanımından istenen etkiyi elde etmek için ilacı her 2-3 ayda bir kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Bu ilacı kullanırken alkol içmeyin. Değilse, alkol kullanımı laktik asidoz riskinizi artırabilir.
  İlacı kullanmadan önce reçeteyi okumayı unutmayın.

Metformin haplarının kullanımı, hastalığınızın ciddiyetine, ne sıklıkla kullanacağınıza ve hangi dozda kullanacağınıza bağlı olarak değişebilir. Benzer şekilde, öngörülen metforminin biçimine bağlı olarak kullanım yönteminde farklılıklar olabilir.

Tip 2 diyabet tedavisinde metformin kullanımı

Tip 2 diyabet tedavisinde uzun etkili metformin tabletlerinin kullanımı

 • Tek başına metformin (Fortamet): Yetişkinler akşam yemeğinde günde bir kez 1000 mg alır. Maksimum günlük doz 2500 mg’ı geçmemelidir.
 • Tek başına metformin (Glukofaj XR): Akşam yemeği için günde bir kez 500 mg alındı. Kan şekerinizi ölçtükten sonra doktorunuz dozunuzu artırabilir. Hiçbir koşulda günlük 2000 mg dozu aşılmamalıdır.
 • Tek başına metformin (Glumetza): Akşam yemeğinde günde bir kez yenir. Günde 2000 mg’dan fazla alınmamalıdır.

Çocuklarda sadece doktorunuz metformin tablet dozuna karar verebilir.

 • Metformin, hamilelik sırasında alınabilecek güvenli bir ilaçtır. Emziren anneler tarafından da kullanılabilir. Metformin anne sütüne geçmesine rağmen, bebek üzerinde çok az etkisi vardır. Bununla birlikte, hamileyseniz, hem sağlığınızı hem de bebeğinizi korumak için bebeğinizi hamile veya emzirdiğinizi düşünün; Metformin kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • İlacı kullanırken asla aşırı doz yapmamalısınız ve unutulmuş dozları dengelemek için çift doz almaya çalışmamalısınız. Karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, yorgunluk, zayıflık, anormal uyku, titreme gibi aşırı alkolizm belirtileri yaşarsanız, yakındaki bir hastanenin acil durum bölümüne gitmelisiniz!

Metformin kullananlar nelere dikkat etmeli

Şiddetli böbrek yetmezliğiniz veya diyabetik ketoasidozunuz varsa bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız.

 • Yakında damarlarınıza enjekte edilen iyot içeren bir boya içerecek bir röntgen veya BT taraması yapıyorsanız bu ilacı kullanmamalısınız. Şu anda ilaç kullanıyorsanız, bir röntgen veya tarama yapmadan önce doktorunuz tarafından reçete edilen ilacı almayı bırakmalısınız.
 • Böbrek hastalığınız, kalp hastalığınız, kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği vb. Vb. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa, ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Kanınızda veya idrarınızda yüksek seviyelerde ketonunuz varsa, bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
 • Yakında ameliyat olacaksanız, ameliyattan önce bu ilacı bir süre kullanmayı bırakmalısınız.
 • Dolaşım ve solunum problemleriniz varsa, çok fazla alkol içiyorsanız, daha önce metformin içeren ilaçları kullanmak için bir alerjiniz varsa, kontrol edilemeyen diyabetiniz varsa; İlaç kullanmadan önce, doktorunuzu bilgilendirmeli ve doktorunuzun talimatlarına göre hareket etmelisiniz.
 • Prednizolon gibi diğer steroid haplarının kullanılması, kalp ve yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, diğer diyabet ilaçları, furosemid ve metmorfin gibi sıvı haplar ilacın etkisini azaltabilir.
 • 10 yaşın altındaki çocuklar, normal böbrek fonksiyonu olmayan 80 yaşından büyük yetişkinler bu ilacı kullanmamalıdır. Normal böbrek fonksiyonu olanlar ilacı mümkün olduğunca kısa ve mümkün olan en düşük dozda almalıdır.
 • Uzun etkili metformin tabletleri sadece 18 yaşından büyük kullanılabilir.

Metformin diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. İlacın bir metformin biçimi ile kullanılması, ilacın çalışmasını önleyebilir ve yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, ilaç etkileşimlerini azaltmak için aldığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Metformin yan etkileri nelerdir?

Diğer ilaç kullanımlarında olduğu gibi, metformin hapları almak bazı yan etkiler yaşamanıza neden olabilir. Bu yan etkiler, metformine ve aşırı kullanıma daha az duyarlı olan kişilerde daha yaygındır.

Yaygın yan etkiler:

 • Mide problemleri ve bulantı
 • ishal veya kabızlık
 • Mide ekşimesi veya gaz sorunları

Bu yan etkiler genellikle birkaç gün içinde kendi başlarına gider. Yan etkiler uzun süre devam ederse veya daha da kötüleşirse doktorunuza başvurun

Ciddi yan etkiler:

Laktik asidoz:

 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Nefes darlığı,
 • anormal uyku,
 • olağandışı kas ağrısı,
 • bulantı kusma,
 • Mide ağrısı, baş dönmesi,
 • Olağandışı ve yavaş kalp atışı
 • Hipoglisemi: düşük tansiyon:
 • baş ağrısı, baş dönmesi
 • Duygular, zihinsel karışıklık,
 • Hareket, açlık,
 • Terleme, hızlı kalp atışı,

Yukarıdaki yan etkiler ciddidir ve metformin kullanmanın hayatı tehdit eden yan etkileridir ve hemen tıbbi yardım ve hatta hastaneye yatış gerektirebilir. Bir veya daha fazla yan etki yaşarsanız, hemen bir doktora bakmalısınız veya kendinizi iyi hissediyorsanız ambulans çağırmalısınız.

Alerjik reaksiyonlar:

 • Kaşıntılı, şişmiş, kırmızı, soyulmuş cilt
 • Deri döküntüsü,
 • havayı nefes almak için
 • Göğüs ve boğazda sıkı hissetmek,
 • Nefes alma veya konuşma zorluğu
 • Ağız, yüz, dil, dudaklar ve boğazın şişmesi, nefes almayı zorlaştırır,

Bu semptomlar, metformine karşı daha az duyarlı olduğunuzu gösterir. Bu durumda, ilacı kullanmayı bırakmalı ve derhal bir doktora görünmelisiniz. Metformin tabletlerini ceplerinde 20-25 derece C sıcaklıkta, doğrudan güneş ışığından uzakta, çocuklarınızın görülebileceği ve onlara ulaşamayacağından emin olmalısınız.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *