Nurofen (ibuprofen) nedir? Nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Nurofen, antipiretik etkiye sahip bir ağrı kesicidir. Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletme özelliğine sahiptir. Önerilen doza bağlı olarak, günde 3 kez, en az 4 saat arayla, aç karnına alınabilir. Hazımsızlık, mide ekşimesi ve kabızlık gibi yan etkilere sahip olabilir. Aktif bileşen ibuprofen ve soya ürünlerine alerjisi olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Ve geçmiş mide ülserlerinde, vuruşlar ve kalp saldırıları, bayılma öyküsü olan Nurofen’i dikkatle kullanmalıdır. Kısa süreli tedavi için reçete edilen, bir doktor bilgisi olmadan uzun süreli kullanım ciddi sorunlara neden olabilir. Nurofen, 12 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanım için uygun değildir. Diğer ağrı kesicileri kullanmak da zor olabilir.

Nurofen (ibuprofen) nedir

Nurofen (ibuprofen) nedir?

Nurofen (ibuprofen), özellikle iltihaplanma ile ortaya çıkan ağrıyı hafifletmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Bir grup inflamatuar olmayan ilaca (NSAII) aittir. Üç farklı formda gelen ilaç, bir filme bağlı yuvarlak haplardan oluşur. Aktif bileşeni Ibrofrofen ayrıca anti-enflamatuar ve antipiretik özelliklere sahiptir. Soya yağı, sodyum ve sükroz, içerilen faydalı maddelerden bazılarıdır. İlaç, doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. (1)

Nurofen ne için kullanılır?

Nurofen, hastalık veya yaralanma gibi yaralanmalar nedeniyle prostaglandin tarafından üretilen maddenin salınmasını önleyerek ağrı ve iltihabı azaltma etkisine sahiptir. (1)

Nurofen genellikle şu amaçlarla kullanılır 

  • baş ağrısı veya migren
  • Sırt ağrısı
  • kas -iskelet ağrısı
  • Dişler incinmiş
  • menstrüel krampları
  • Nevralji
  • Romatizmal ağrılar
  • Yaralanma sonrası ağrı
  • cerrahi ağrılar
  • Romatoid artrit, osteoartrit, gut gibi eklemlerin iltihaplanması

Soğuk algınlığı veya grip semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Etkisini yaklaşık 30 dakika içinde gösterir ve etkisi ortalama 4-6 saat sürebilir.

Nurofen nasıl kullanılır?

  • İlacı, çiğnemeden, ayrılmadan, 1 bardak suyla için.
  • Boş veya dolu bir mide üzerine alınabilir. Bununla birlikte, mide rahatsızlığı ve hazımsızlığı önlemek için tam bir mide veya belirli yiyecekler veya süt ile alabilirsiniz.
  • Dozlar arasında en az 4 saat bırakın ve 24 saat içinde 6’dan fazla hap almayın.
  • Bir sonraki dozun zamanı gelmediği sürece, kaçırılan dozu hatırladığınız anda alın. Asla çift doz almayın.
  • Daha iyi hissediyorsanız, doktorunuza danışmadan ilacı almayı bırakabilirsiniz. Hastalığınız çok ciddi olabilir.
  • Doktorunuza semptomlarınızın devam edip etmediğini veya kötüleşip kötüleşmediğini veya ilaçla ilgili yan etkiler yaşıyorsanız bildirin.
  • Yalnızca doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanın.

Nurofen dozları ve doz hesabı

Yetişkin dozu

Her zamanki günlük doz bölünmüş dozlarda 1200-1800 mg’dır (sabah-öğleden sonra). Hastalığın şiddetine bağlı olarak, günlük doz 2400 mg’a çıkarılabilir. Bir seferde 2 tablet alınabilir.

Çocuk-Ergen dozu

12-18 yaş arası çocuklar ve ergenler: dozaj ortamı, çocuğun sağlığına, kilosuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Sadece çocuklarda görülen Juvenil romatoid artritte 40 mg / kg vücut ağırlığına yükseltilebilir. Ayrıca, bir seferde 2 hap verilebilir. (2)

Yaşlı dozu

Bu ilaç önerilmez, çünkü yaşlıların sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkileri olabilir, ancak gerekirse mümkün olduğunca küçük dozlar kullanın.

Böbrek, karaciğer veya kalp yetmezliği olan hastalarda doz mümkün olduğunca düşük tutulur ve hastanın böbrek fonksiyonu izlenir.

Nurofen ne yoğunlukta ve süreyle kullanılmalıdır?

Nurofen, geçici tedavi için uygun bir ilaçtır. Genel olarak, çocuklarda ve ergenlerde 3 günden fazla ve yetişkinlerde 10 günden fazla kullanılmamalıdır. Semptomlar iyileşmez, ancak sadece kötüleşirse, bir doktora danışmanız gerekir. Yaşlı insanlar için çok daha kısa bir tedavi süresi tercih edilir.

Nurofen doz aşımı

  • Nurofen ihtiyaç duyulan şeyden fazlası alınırsa veya çocuklar yanlışlıkla ilacı alırsa bulantı, karın ağrısı, kusma ve düzensiz ishal yaygındır. Buna ek olarak, bağırsaklarda kulak çınlaması, baş ağrısı ve kanama da görülebilir. Şiddetli zehirlenme semptomları uyuşukluk, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, bayılma, konvülsiyonlar, baş dönmesi, baş dönmesi, idrarda kan, titreme ve solunum problemleridir, özellikle çocuklarda. Hemen bir ilaç kutusu ile acil servise gitmelisiniz. (3)
  • Çocuklarda aşırı doz 400 mg / kg’dır. Yetişkinlerde aşırı doz belirtileri nadirdir. Aşırı doz semptomlarının başlangıcı 1.5-3 saat.

Nurofen hangi ilaç ve gıdalarla kullanılmaz?

Nurofen, yan etkilerini artırabileceği için ağrı kesici için aspirin ve NSAID’lerle kombinasyon halinde kullanılmamalıdır. NSAID kategorisine giren bazı ilaçlar:

  • Naproksen (apanax veya aprol)
  • Selekoksib (celebrex)
  • Nimesulide (nimes)
  • Diclofenac (Cataflam, Voltaren, Dolorex, Dicloflam…)
  • Dexketoprofen (Arveles…)

Kullanılan ağrı kesiciler de dahil olmak üzere ilaç grubunu okumak için dikkatli bir şekilde kullanım talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

Nurofen ile birlikte dikkatle alınması gereken ilaçlar 

  • Antikoagülanlar: kan pıhtılaşmasını önleyen warfarin vb.
  • Kortikosteroidler: Bunlar kortizon, prednizon ve deksametazon gibi ilaçlardır.
  • Siklosporin: Artrit veya Crohn hastalığı gibi otoimmün durumları tedavi edin.
  • Metotreksat: Romatoid artrit ve diğer kanserlerde kullanılır.
  • Yüksek tansiyonlu diüretik ilaçlar: furosemid vb. İlaçtır.
  • Antitrombotik: kan pıhtılaşmasını önleyen dipiridamol (drisentin) gibi ilaçlar.
  • Lityum: Bipolar bozukluğu ve majör depresyonu tedavi edin.
  • Seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI): Prozac vb. Antidepresanlar.
  • Kinolon antibiyotikleri: Siprofloksasin (CIPRO) vb. İlaçlar.
  • Aminoglikozit antibiyotikleri: Kanamisin, streptomisin vb. İlaçlardır.
  • Kardiyak glikozitler: Lanoksin, vb. Esas olarak kalp yetmezliği için kullanılır. uyuşturucudur.
  • Kolestiamin: Safra asidinin tedavisinde kullanılan kolesiran vb. uyuşturucudur.
  • Zidovudin: AIDS ve HIV tedavisinde kullanılır.
  • Takrolimus: Bir nakil sonrası bağışıklık sistemini bastırmak için kullanılır.
  • Mifepriston: kürtaj hapı.
  • Ginkgo biloba içeren bitkisel bileşenler: özellikle hafıza problemleri için kullanılır.

Nurofen diğer ilaçlarla etkileşime girebilir, birbirlerinin etkilerini azaltabilir veya yan etki riskini artırabilir. Vitaminler ve tezgah üstü ilaçlar da dahil olmak üzere aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirdiğinizden emin olun. (4)

Nurofen’in gıdalarla etkileşimi

Doktorunuz size özel uyarılar vermedikçe, normal yeme alışkanlıklarınıza devam edebilirsiniz. Ancak asidik gıdalarla kullanmayın. İlacın emilimini artırabilir ve şiddetli mide rahatsızlığına veya toksisiteye neden olabilir.

Nurofen’in alkolle kullanımı

Nurofen tedavisi alırken aşırı dozda alkol mide rahatsızlığını artırabilir. Sigara içenler bir doktoru dozu ayarlamaları için bilgilendirmelidir.

Nurofen kullananlar nelere dikkat etmeli?

Aşağıdaki hastalıkları olan kişiler Nurofen’i dikkatli kullanmalıdır:

  • astım,
  • Karın rahatsızlığı veya ülseri,
  • Böbrek, karaciğer veya kalp hastalığı,
  • yüksek tansiyon,
  • yüksek kolestorol,
  • Diyabet (Diabetes Mellitus)
  • Chickenpox (şu anda),
  • Başkaları için şeker intoleransı
  • Hiç kalp krizi mi yoksa inme mi var?

Ayrıca

  • 17 yaşın altındaki çocuklar, 60-65 yaşın üzerindeki ergenler ve yetişkinler dikkatli olmalıdır.
  • Yüksek dozlar ve / veya alkol tüketimi baş dönmesine, uyuşukluğa vb. Neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken ekipman ve araçlar kullanılırken bu dikkate alınmalıdır.
  • Sodyum kontrollü bir diyet yapan hastalar farmakolojik takviyelerden türetilen sodyum düşünmelidir. İlaç, 2 tablet başına ortalama 25.3 mg sodyum içerir.

Nurofen formları ve muadilleri

İlacın başlıca formları şunlardır:

  • Nurofen 200 mg 20 tablet şekere eklendi
  • Nurofen Soğuk ve Grip 200 mg 24 film kaplı tabletler; Esas olarak soğuk algınlığı, grip, sinüzit, baş ağrısı, ateş ve diğer ağrılar için kullanılır.
  • Nurofen artı 200 mg 12 tablet; ve 12.8mg. Kodein içerir. Orta ila şiddetli ağrı ile sadece 3 gün boyunca kullanılır. Bir doktorun gözetimi altında alınmalı ve 14 yaşın üzerindeki çocuklar tarafından kullanılmalıdır.

İbuprofen içeren (eşdeğer-muadil) ilaçlar

Tablet ve kapsül formu

  • Advil Liquigel 200mg. kapsül
  • Artril 400 veya 600 mg tablet
  • Biyofen 400 mg Dragee
  • Surafen 400mg tabletler

Jel formu

  • artrit
  • Grephone

Toz formu

  • Berkofen 400 mg

Çocuk-ergenlere şurup veya süspansiyon formu

  • Apireks 100mg / 5ml
  • Balafen 100mg / 5ml
  • Ibufen 100mg / 5ml

Bebek ve çocuklar için fitil formu

  • Bebek 125 veya 60 mg.

Kimler Nurofen kullanmamalıdır?

  • İlacın aktif bileşenine, ibuprofen ve yardımcı bileşenlerine (özellikle soya ve fıstık) alerjisi olanlar
  • Astım, rinit veya kurdeşen, ibuprofen, aspirin ve diğer NSAID’ler gibi alerjiniz oldu mu?
  • Daha önce aspirin veya NSAID kullanımı nedeniyle gastrointestinal kanama veya perforasyon
  • Geçmiş veya mevcut duodenal ülserler, inflamatuar bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn’lar), bağırsak kanaması.
  • Şiddetli kalbiniz, böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz var
  • Koroner arter bypass (kalp damar oklüzyonu) geçiren veya ameliyat geçirenler
  • Nurofen, arterlere veya diğer arterlere ve 12 yaşın altındaki çocuklara bağlanan kişilerde kontrendikedir.

Bebekler ve çocuklar için ibuprofen içeren aynı ilacın sıvı (şurup vb.) Formları veya fitiller; Yetişkinlere parasetamol içeren ağrı kesiciler verilebilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde Nurofen kullanımı

Bu ilaç, bir doktora danışarak hamileliğin son 3 ayına kadar kullanılabilir. Ancak, mümkünse hiç kullanmamak en iyisidir. İlaç alırken hamile kalanlar doktorlarını bilgilendirmelidir. Emziren kadınlar Nurefon ilaçları almamalıdır.

Nurofen’in yan etkileri

Hafif yan etkiler

  • döküntü veya kaşıntı
  • Ödem
  • baş ağrısı, baş dönmesi
  • mide bulantısı ve kusma
  • karın veya karın ağrısı
    mide ekşimesi, kabızlık veya kabızlık
  • ishal veya kabızlık
  • kızgınlık
  • Tükenmişlik

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza bildirin.

Ciddi yan etkiler

Şiddetli alerjik reaksiyonlar (ana semptomlar yüz ve boyun şişmesi, nefes darlığı, döküntü, şiddetli cilt iltihabı veya Steven-Johnson hastalığı vb. Gibi reaksiyonlardır)

Nadiren şiddetli alerji vakalarında, ilaç durdurulmalı ve hemen acil servise koşmalıdır.

Çok ciddi yan etkiler

  • Karaciğer yetmezliği, iltihaplanma ve / veya anormal karaciğer fonksiyonu
  • Anemi (anemi)
  • Beyaz kan hücrelerinde azalma
  • Düşük trombositler, ciltte açıklanamayan çizikler
  • Kan kokan dışkı
  • Bir kahve yere benzeyen kan veya kusma
  • İdrara çıkamama veya küçük, ağrılı difikülte idrara çıkamama; İdrarda Kan
  • Ayaklarda veya ayak bileklerinde şişme
  • Aşırı germek
  • şiddetli solunum sıkıntısı
  • kulak çınlaması
  • Yüksek ateş, titreme veya titreme
  • Sert boyun hissetmek
  • Hıçkırık
  • alerjik ateş
  • karışıklık veya karışıklık
  • Depresyon veya Anksiyete
  • Bulanık görme, bozulmuş görme, optik sinir iltihabı, göz ağrısı veya ani görme kaybı.
  • vertigo
  • Sarı gözler ve cilt (sarılık)
  • Sağırlık
  • etin gözleriyle görmek
  • Yüksek tansiyon
  • Sık uyku veya uykusuzluk
  • Kalp hastalığı
  • uyuşukluk veya felç

Bu yan etkiler nadirdir ve hemen tıbbi yardım gerektirir.

Nurofen fiyatı

Nurofen 200 mg tabletin fiyatı Kasım 2019’dan itibaren yaklaşık 17 TL’dir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *