Parol (parasetamol) nedir? Nasıl kullanılır? Ağrıya faydası ve yan etkileri

Parol (parasetamol) hafif ila orta derecede ağrı için kullanılan bir ağrı kesicidir. Migren, diş ağrısı ve adet kramplarını hafifletir. Ateş ve titremeleri azaltmak için kullanılır. Sık sık kullanılmamalıdır. Sadece gerektiğinde alınmalı ve şikayetler çözüldüğünde durdurulmalıdır. Önerilen doz günde 1-2 haptır. Altı yaşın altındaki çocuklar ve hap alabilen yetişkinler sıvı bir form kullanabilir (şurup süspansiyonu). İlaç bulantı – kusma, baş dönmesi, uyuşukluk gibi yan etkilere sahiptir. Bu nedenle, hamile kırılma kadınları bir doktorun rehberliğinde kullanılabilir. Bununla birlikte, yüksek dozlarda alkol veya çok uzun süre almak karaciğere zarar verebilir. Bir doktora danışmadan kullanmayın.

Parol (parasetamol) nedir

Parol (parasetamol) nedir?

Parol bir ağrı kesici (ağrı kesici) ve anti-enflamatuar bir ilaçtır. Beyaz, dairesel ve işaretleyici tabletler içerir. Aktif bileşeni parasetamol, vücuttaki iltihaplanmanın neden olduğu ağrı ve ateş semptomlarını hafifletme potansiyeline sahiptir. Tıp hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaz. Çocukların kullanımı ve yetişkinlerin ihtiyaçları için üretilen birçok tür vardır. (1)

Parol ne için kullanılır?

  • Hafif veya orta şiddetteki vücut ağrılarına iyi gelir
  • migren veya baş ağrısı _
  • diş _
  • menstrüel krampları
  • Nevralji _
  • Romatizmal eklem ağrısı (eklemlerin iltihaplanmasını ve iltihaplanmasını engellemez)
  • Kısa sürede kas eklemini hafifletin
  • Ayrıca grip enfeksiyonu nedeniyle ısı miktarını azaltma etkisine sahiptir.

Etkin maddesi parasetamol’un etki mekanizması 

  • Vücuttaki belirli kimyasalların salınmasını baskılamada ağrı,
  • Vücuttaki ısı kaybını artırarak ısıyı azaltın.
  • Parole alındıktan 15-30 dakika sonra çalışmaya başlar ve etkisi 3-4 saat sürer.

Parol nasıl kullanılır?

  • İlaç kullanmadan önce, doktorunuza aldığınız diğer ilaçlar ve genel sağlık durumunuz hakkında daha fazla bilgi verin.
  • Tüm ağacı çiğnemeden bol su ile seyreltin.
  • Boş veya dolu bir mide üzerinde alınabilmesine rağmen, tam bir mide üzerinde alınırsa etkisi azaltılabilir.
  • 4-6 saatlik bir süre için günde 1-2 hap alabilirsiniz. Asla 8’den fazla hap kullanmayın.
  • Kaçırılan dozları telafi etmek için dozun iki katına çıkmayın.
  • Ağrı şikayetleriniz 1 haftadan daha uzun sürerse veya etkinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız, bir doktorun bilgisi olmadan aldığınız dozu değiştirmeyin.
  • Doktorunuz size söylemediği sürece ilacı uzun süre almayın ve sadece gerektiğinde kullanmalısınız.
    İlacı reçete edildiği gibi alın. (2)

Parol dozları ve kullanılacak doz hesabı

Hastanın yaşı, genel sağlık ve ihtiyaçları dikkate alınarak dozaj ayarlaması yapılır. Yaşa göre ilacın dozu aşağıdaki gibidir:

  • eski kapasite
  • Genel olarak, olağan günlük doz bölünmüş dozlarda 1000 mg’dır (örneğin sabah ve akşam). Günlük doz gerektiğinde 4000 mg’a çıkarılabilir. Gerekirse, aynı anda 2 hap alınabilir. (2)

Çocuk-ergen dozu

  • 12 yaşın üzerindeki çocuklara, ilacı iki doza (1/2 doz; 250 mg) boş kısımdan bölerek günde 1-2 parça (500 mg) verilebilir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklara kilolarına göre doz verilir. (3)

Ayrıca

  • Tüm çocuklar için ilaçlar günde 4-6 saat ve 4 tablet için düzenli olmalıdır.
  • 6 yaşın altındaki çocuklara sadece öngörülen dozda öngörülen parol (şurup) formu verilmelidir.
  • Doktor gerekli görmedikçe 2 yılın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Parol doz aşımı

  • İlaç, bir seferde 4000 mg’dan fazla alındığında veya uzun bir süre kullanılırsa karaciğer hasarına, bağırsak kanamasına veya yüksek tansiyona neden olabilir. Yüksek dozların ilk yaygın semptomları iştah, solukluk, bulantı ve kusma kaybıdır. (4)
  • Semptomlar 2-3 saat içinde ortaya çıkmaya başlar. Bu durumda doktorunuza danışın. Artan solunum oranı, bayılma, bilinç kaybı vb. Şiddetli zehirlenme belirtileri derhal tıbbi yardım gerektirir. (5)

Parol ne yoğunlukta ve süreyle kullanılmalıdır?

  • Doktor, şifrenin kaç gün alınacağına karar verir. Kısa süreli kullanıma hazır olduğundan, genellikle ağrıyı hafifletmek için 10 gün ve antipiretik için 3 gün sürer. Bu dönem bir doktor bilgisi olmadan geçmemelidir.
  • Ağrı veya ateş azaldığında hiçbir yan etki görülmediğinden, ilaç kesilebilir. Semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bir doktora danışmalıdırlar.

Parol hangi ilaç ve gıdalarla kullanılmaz?

Parol, reçete edilen dozlarda kullanıldığında diğer ilaçlarla iyi etkileşime girmez. Bununla birlikte, yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılırsa, diğer ilaçlarla etkileşime girebilir ve birbirlerinin etkilerini azaltabilir ve / veya yan etkilerini artırabilir.

  • Antikonvülsanlar: epilepsi için kullanılan fenitoin, fenobarbital vb. ilaçlar
  • Barbiturates: Fenobarbital vb. Uyku hapları
  • Antibiyotikler: özellikle kloramfenikol ve rifampisin
  • Antispasmodikler: Propantheline bromür, metoklopramid gibi ilaçla ilgili ilaçlar
  • Antioagülanlar: kan pıhtılaşmasını önleyen varfarin gibi ilaçlar
  • Zidovudin: AIDS ve HIV’i tedavi etmek için kullanılan bir ilaç
  • Antiemetikler: bulantı ve kusmayı önleyen tropisetron, granisetron vb. İlaçlar (Parol’un ağrı kesici etkisini tamamen önleyebilir)
  • Diğer analjezikler: aspirin ve steroidal olmayan anti-inflamatuarlar (NSAID’ler)
  • Parasetamol içeren bazı ilaçlar (Kullanım talimatları için ağrı kesicileri okuyabilirsiniz)
  • Doğum Kontrol Hapları ve Antidepresanlar: Bazıları bir doktora danışmadan, özellikle de Parol Plus alanlara kullanılmamalıdır.

Şu anda herhangi bir reçete / reçetesiz ilaç kullanıyorsanız veya kullandıysanız, doktorunuzu bilgilendirdiğinizden emin olun.

Parol’un gıdalarla etkileşimi

İlaç dolu bir midede alınırsa, gıda bağırsaklardaki ilacın emilim oranını azaltabilir ve yan etkilerini azaltabilir. Kafein ile kullanıldığında, migren baş ağrıları veya migrenler üzerinde en etkili etkiyi sağlayabilir.

Parol’un alkolle kullanımı

Bu ilaç, alkol veya alkol içeren ilaçlar veya ilaçlarla alınırsa karaciğere ciddi hasara neden olabilir. Günde üçten fazla içki içenler, parol almadan önce doktorlarına danışmalı ve günde 2000 mg’dan fazla almamalıdır.

Parol kullananlar nelere dikkat etmelidir?

  • Akciğerler, karaciğer veya böbrek hastalıkları
  • Gilbert sendromu (sarılık neden)
  • Siroz (geçmiş tarih dahil)
  • Alkol Tarihi
  • Anemi (anemi) veya lökositoz, lökopeni gibi diğer kan hastalıkları
  • Diyabet
  • Astım, saman nezlesi vb. Rahatsızlık (özellikle Parol Plus’ın kullanımı ile)

Ayrıca;

İlacın aktif bileşeni olan parasetamol, bazı hastalarda baş dönmesine veya uyuşukluğa neden olabileceğinden, ekipman kullanırken ve kullanılırken not edilmelidir.

Parol hangi durumlarda sakıncalıdır?

Aşağıdaki hastalıklara sahip kişilerin Parol kullanımı sakıncalıdır:

  • Parasetamole veya katkı maddelerine alerjik reaksiyonlar
  • Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği
  • Hepatik porfiri (vampir hastalığı olarak da bilinir) ve kalıtsal hemolitik anemi (özellikle Parol Plus).

Parol formları ve türleri

  • Parol 500mg – Tablet
  • Parol artı 250 mg – tablet (150 mg propyfenazon ve 50 mg kafein içeren).
  • Soğuk Parol 325 mg – kapsül; Ayrıca sinüzit ile ilişkili burun tıkanıklığını da hafifletir.
  • Parol 120 veya 250 mg / 5 mL süspansiyon; Yetişkinler ve çocuk ve çocuklarla hap almakta güçlük çeken yaşlılar tarafından kullanılmak üzere uygundur.
  • Sıcak Parol 500 mg – 12 granül poşeti (toz) bir kez kullanın; Enfeksiyon, hapşırma, burun akıntısı vb. Nedeniyle burun
  • tıkanıklığı da problemleri ve alerjileri de hafifletir. Pediatrik kullanım için uygun 250 mg içerirler.
  • Parol 10 mg / ml çözelti veya intravenöz çözelti; acil durumlarda kullanılır.

Burun tıkanıklığına ne sebep olur? Çözümler ve doğal ilaçlar

Parasetamol içeren (eşdeğer) ilaçlar

Tablet formu (500 mg 20 adet)

  • küçük set
  • paracesol
  • paranoks
  • Kalmet
  • sedir
  • Setamol
  • tamol
  • Eczane
  • Tylol
  • Berco-Cetamol
  • Volpan
  • minamol
  • EFPA (10 suda çözünür tablet)

Şurup veya süspansiyon form (120 veya 125 mg/5 ml)

  • Calpol
  • Berco-Cetamol
  • Bu peditus
  • paracesol
  • polimo
  • sedir
  • tamol ped
  • Zaldax
  • Tylol 6 Plus (250mg / 5ml)
  • Pedipar Plus (250mg / 5ml)

Fitil form

  • Paranox S 120mg. veya Fort 240mg
  • Tylol 120mg (vajinal fitil)

Kimler Parol kullanmamalıdır?

Parol yan etkileri olan bir ilaç olduğundan, bir doktor reçetesi olan herkes tarafından kullanılması uygundur.

Hamilelik ve Emzirme döneminde Parol kullanımı

  • Parol, hamilelik sırasında düşük dozlarda güvenli bir şekilde kullanılabilir ve bir doktora danışarak emzirebilir. Bununla birlikte, Parol Plus gerekmedikçe hamilelik sırasında kısıtlanmaz. Uyuşturucu kullanımı sırasında hamile kalırsanız, doktorunuza bildirilmelidir.
  • Ek olarak, emzirme sırasında kafein kullanılması önerilmez, çünkü bebekte uykusuzluk, ağlama ve huzursuzluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Parol yan etkileri nelerdir?

Hafif yan etkiler

  • Bulantı, kusma veya kabızlık gibi mide hastalıkları
  • Uhudo
  • baş dönmesi
  • Uyku durumu
  • deri döküntüsü

Doktorunuza bu semptomları bildirin. (6)

Ciddi yan etkiler

Nadir olmasına rağmen, aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini yaşıyorsanız, ilacı kullanmayı bırakın ve hemen bir kutu ile acil servise başvurun:

  • Yüzün veya dudakların şişmesi, nefes alma ve yutma zorluğu, döküntüler, sulu kabarcıklar gibi alerjiler
  • Nefes darlığı (bronşiyal spazm)
  • Aşırı sıvı ve idrara çıkma, ödem, sık idrara çıkma, azalmış idrara çıkma (böbrek hasarı)
  • Zayıflık, solgunluk ve yorgunluk (anemi)
  • Yaygın bulaşıcı hastalıklar
  • düşük trombositler; Kırmızı Çürükler, Karışıklık, Baş Ağrısı
  • Yorgunluk, bulantı, kaba dil, sarılık, yüz izleri (siroz ve fibroz dahil karaciğer bozuklukları)

Parol fiyatı

Parol Plus tabletinin 250 mg parasetamol fiyatı Kasım 2019’dan yaklaşık 16 TL’dir. Parol 500 mg parasetamol tabletinin satış fiyatı yaklaşık 5 TL’dir.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *