Testosteron nedir? Neye yarar? Erkek sağlığına etkileri nelerdir?

Testosteron ayrıca testosteron olarak da adlandırılır, erkekler için hormon testislerden salınır. Sperm üretiminde önemli bir işlevi oynar. Hormon, kadınlarda minik miktarlarda yapılır. Testosteron cinsel gelişimde büyük bir etkiye sahip olmasına rağmen, erkeklerin ve kasların büyümesini ve uygun adet döngüsü için de kemiklerin ve kasların büyümesini sağlamak esastır. Testosteronun bir eksikliği, kemikler ve kaslardaki zayıflık gibi sorunlara neden olabilir, erkeklerde ereksiyon ve cinsel işlev bozukluğu zorluğu. Tedavi etmek için çoğu testosteron takviyesi kullanılır. Yaşam tarzlarındaki değişiklikler tedavi sırasında faydalı olabilir.

Testosteron nedir?

Testosteron nedir

Androjenler, bir bebek yetişkin bir erkeğe cinsel olgunlaşmaya ulaşabilmesi için üretilen seks için erkek hormonlardır. Hormon ergenlik sırasında daha fazla miktarda serbest bırakılır ve üreme, büyüme ve erkeklerin genel sağlığının büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir. Testosteron, erkek özelliklerin gelişimini destekleyen bir anandrojendir. Erkeklerin testislerinde bulunan Leydig hücreleri tarafından oluşturulur. Ayrıca çok az miktarlarda olmasına rağmen adrenal bezlerden de üretilir.

Hormon testosteronu, erkeklerin sağlığı için çok önemlidir.

Cinsel arzuyu ve her iki cinsiyetten libidoyu artıran hormon, özellikle ergenlik döneminde erkekler için çok sayıda fiziksel değişikliği tetikleyebilir. Adrenal bezler ve kadınlarda yumurtalıklar tarafından serbest bırakıldığında, çoğunluğu östradiol içine dönüştürülür. Kadın cinsel hormon olarak bilinir.

Günümüzde düşük seviyelerde testosteron seviyeleri daha sık hale geliyor. Özellikle 2012’den sonra, doktoru testosteron takviyelerini almalarını gören adamların miktarı beş kez büyüdü.

Testosteron ne işe yarar?

Testosteronun birincil fonksiyonu, sperm üretiminin erkeklerin içinde tutulduğunu kolaylaştırmaktır. Ayrıca, kasların gücünün, kemik yoğunluğunun ve ağırlık, saç ve yüz sağlığının erkekler için korumaya yardımcı olur. Bu hormon, kan kırmızı hücrelerin büyümesinden de sorumlu olan bu hormon, bebek hala rahimdeyken, cinsel organların oluşumunu belirler.

Buna ek olarak, cinsel arzuyu da uyarır, penisin daha sert olmalarına ve cinsel etkileşimlerde boşalma amacını yerine getirmesine yardımcı olur. Ergenlik sırasında vücudun ve kasık kıllarının büyümesi. Penisin genişletilmesi. Cinsel davranıştaki değişiklikleri kontrol etmekten sorumludurlar. Yetersiz veya aşırı testosteron üretimi, ergenlerin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Çocukların yanı sıra, kızlar da bu olumsuz etkilerden etkilenebilir.

Testosteron eksikliği

Testosteron hormonunun otuz yaşına ulaştıktan sonra erkeklerde azalttığı bilinmektedir. Özellikle 60’tan büyük olanlarda, testosteron seviyesi en düşük seviyeye düşer. Testosteron eksikliği, büyük bir konu olmasa da, aynı zamanda bazı hastalıkların yanı sıra testisin, travma ile de bir sonucudur. Çok sayıda kronik hastalık ve obezite bu konunun nedenidir.

Yaşamın stresi, bazı metabolik hastalıklar, düzensiz ve yetersiz uyku, alkol ve sigara sigaralarından dolayı erkeklerde kortizon hormonunun aşırı salınması; testosteron seviyelerini düşüren bazı faktörlerdir. Genetik faktörler, bebeklerde testosteronun doğuştan yetersizliği ve testosteron eksikliğine neden olabilir.

Androjen eksikliği, 60 yaşından küçük bir 200 kişinin her birinden birini etkiler. Kadınlarda yumurtalıkların çıkarılması, adrenal bezlerin düşük aktivitesi ve hipofiz bezi ile ilgili bazı problemler testosteron eksikliğine neden olur.

UYARI Testosteron eksikliğinin, tip 2 diyabet, böbrek veya karaciğer yetmezliği, HIV / AIDS gibi kronik hastalıklar ile tetiklenebilmesi mümkündür. Bazı durumlarda, KlineFelter sendromu miyotonik distrofi gibi bazı genetik bozukluklar ve Prader-Willi sendromu bu konuya neden olabilir.

Testosteron nedir - medsayfa

Testosteron eksikliği ne tür sorunlara neden olur?

Erkeklerin yanı sıra, testosteronun yokluğu nedeniyle kadınlarda birçok konu gözlenebilir. Uykusuzluk, cinsel işlev bozukluğu ve diğer uyku bozuklukları düşük özgüven ve motivasyon depresyonu, hafızalı zorluklar; Erkeklerde yaşlanma sürecine uygun olarak testosteronun serbest bırakılmasındaki düşüşün birincil sonucudur.

Bu konular düzenli olarak belirli ilaçlar alan ve tiroid problemleri olanlarda daha yaygın olabilir. Ayrıca depresyondan veya uyku apnesi sorunlarından da muzdarip olabilirler. Kadınlar için, soluk olan cilt ve vücut kıllarında bir azalma, ciltteki kırışıklıklar ve kuruluk yaygındır.

Erkeklerde testosteron eksikliği ne tür sorunlar yaratır

 • Erektil disfonksiyon, cinsel isteksizlik erken boşalma, erektil disfonksiyon
 • Kemik ve kas kaybı
 • Obezite ve Diyabet
 • Anksiyete, depresyon vb. Akıl sağlığı sorunları
 • kardiyovasküler bozukluklar
 • vücut saç dökülmesi
 • Mukavemet ve kas kütlesinin kaybı
 • enerji azaltma
 • Testis Büzülme
 • Şişmiş ve büyük meme dokusu
 • Düşük sperm sayısı ve sperm kalitesindeki bir düşüş

Erkeklerde testosteron fazlalığı

Testosteron eksikliğinde olduğu gibi, fazlalık sorunlara neden olabilir. Aşırı hormon salımının etkileri cinsiyete ve yaşa göre farklılık gösterir. Erkeklerde aşırı hormon belirtilerini belirlemek genellikle zordur. Ancak, bu hormonun kadın ve erkeklerin aşırı üretimi, ergenlerin erken yaşta ergenliğe başlamasına neden olur.

Erkekler, 9 yaşın çocuğundan önce ergenliğe başlayabilir. Kısırlık, yüksek testosteron seviyelerinin önemli bir sonucudur. Ergenlikte, penil ve ereksiyonun uzunluğundaki bir büyüme ve artışın yanı sıra vücut kıllarının artması ve vücudun kas dağılımı içindeki eşitsizliklerin artması gözlenebilir. Aşırı testosteron üretimi, arteriyoskleroz ve yüksek kolesterol ve ciddi kalp hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

UYARI: Anabolik steroid kullanımı veya yumurtalık kanseri ve konjenital adrenal hiperplazisi, aşırı testosterona neden olan birincil faktörlerdir. Bunlar, testosteronun aşırı üretimin nedenleridir. Anabolik steroidler kullanılarak gelişen androjen direnci, erkekler tarafından üretilen spermin miktarını azaltabilir. Erkekler için, testislerin daralmasına neden olabilir. Aynı ilaçlar, kadınlarda erkeklik (virilizasyon) gelişimine neden olabilir.

Testosteron

Kadınlarda testosteron fazlalığı

Kadınlarda erkek hormonu olarak bilinen testosteronun aşırı üretimi, polikistik over bozukluğu ve yumurtalık yetmezliği gibi ciddi sorunların nedeni olabilir. Bu durumda, akne benzeri cilt ve yüzdeki yağlı yamalar gibi fiziksel problemler vardır, adet döngülerinin ve saç dökülmesinin bir bozulması vardır, vücut kıllarındaki büyüme ve genital saçlar kas kütlesindeki artış olan ses kütlesindeki artış daha belirgin Gerginlik ve gerginlik gibi zihinsel değişikliklerin yanı sıra kadınlarda da gözlenebilir.

Küçük göğüsler, klitoris şişmesi ve genişlemenin yanı sıra vücut formundaki değişiklikler, başka bir işaretlerdir. Çok sayıda son çalışmaya göre, kadınlarda aşırı testosteron seviyeleri uterusta fibroid olasılığının sonucudur.

Kadınlarda Testosteron fazlalığı tedavisi

Aşırı testosteronun tedavisi için doktorlar genellikle hormonları dengelemeye yardımcı olmak için ilaçlar reçete eder. Bu ilaçları kullanarak, kan dolaşımında mevcut olan aşırı hormon miktarı azaltılabilir.

Testosteron hormonunun cinsel yaşama etkileri

Erkeklerin keyifli ve sağlıklı bir cinsel deneyim yaşama konusundaki yeteneği, testler aracılığıyla yeterince testosteron yaratılmaya devam etmektedir. Testosteronun yokluğunda, erkekler bir ereksiyonun yanı sıra ortağlarına karşı cinsel cazibe eksikliği ile karşı karşıya kalırken, uzun vadede kendilerine güvenemeyebilir. Sonuç, eşlerinden uzak hissetmelerine neden olabilir.

Bu, tedavi gören erkeklerde yeterince erkek hormon üretememesi, nihayetinde boşanmaya başlayan evliliklere yol açabilecek evliliklerde kavga ve anlaşmazlıklara neden olabilir. Hayatta eğlenmek isteyen her erkek için, testosteron eksikliği semptomları yaşarlar, böylece hayatlarını neşeyle yaşayabilirler.

Testosteron eksikliği belirtileri

Dört sınıftaki işaretler, yaşlı yetişkinlikte, genç yaşlarda ve daha sonra yaşlanma sürecinde gözlemlenenler.

Çocuklukta ve ergenlikte görülen Testosteron Eksikliği belirtileri

 • Penisin ve testislerin bolluğu.
 • Ergenliğe gireme (kasların zayıf büyümesi, tüysüzlük)
 • Ses derinliği beklendiği gibi olmadı
 • Jinekomasti (meme gelişimi)

Yetişkinlik ve yaşlılıkta Testosteron Eksikliği belirtileri

 • Stres, sinirlilik düşük enerji, vb. Mood salıncaklar
 • Sıcak yanıp sönüyor ve terleme
 • Vücudun yağ seviyeleri artıyor ve bu yüzden ağırlık artışı
 • Tiner kemikleri (osteoporoz)
 • Ereksiyon almak zor
 • Dikkat ve Yorgunluk
 • Sahip olma yeteneğine sahip olma yetersizliği
 • kasın zayıflaması
 • Azaltılmış libido (cinsel arzu)

Testosteron Testi

Doktorunuz, testosteron eksikliğini teşhis etmek için farklı testler kullanabilir. Doktor, kolay bir kan testi kullanarak kanınızdaki testosteron seviyelerini değerlendirebilir. Kan testinizin sonuçlarındaki seviyeler çok yüksekse, doktorunuz testis kanseri veya adrenal bez bozukluğu, vb. Vb. Olabilir.

Testosteron eksikliği tedavisi

Testosteron hormonu eksikliğinin tedavisi, problemin kök kaynağına ve eksikliğin ciddiyetine bağlıdır. Testosteron takviyeleri genellikle eksikliği tedavi etmek için kullanılır. Testosteron replasman tedavisi ve enjeksiyonları ile tedavi, durumun tedavisi için alternatif alternatiflerdir. Bu tedavilerden, hastalığa bağlı olarak hem de kandaki testosteron seviyesi arıtılabilir. Bununla birlikte, tedavi bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Testosteron terapisi (replasman tedavisi) nedir?

Testosteron eksikliğinin neden olduğu konuları hafifletmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Kemik ve kandaki hemoglobin seviyeleri, cilt jelleri, enjeksiyonlar I.E. iğneleri ve diş etlerine emilen tabletler ile geliştirilebilir. Bununla birlikte, yedek terapi hafızayı iyileştirmez ve yaşlanmanın neden olduğu testosteron dengesizliğini tedavi etmenin etkili olup olmadığı açık değildir.

Bununla birlikte, diğer nedenlerden kaynaklanan testosteron eksikliği belirtilerinin çıkarılmasında etkilidir. Bununla birlikte, tedavi, meme büyüklüğündeki artış ve kalp hastalığından muzdarip olmanın şansını arttırmak ve uyku apnesine neden olan ve kan pıhtılaşma şansını artıran ciddi yan etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce doktorunuzla iyice konuşmanız içindir. İhtiyaç duyulduğunda bu tedaviden yararlanamazsınız!

Testosteron ilaçları ile tedavi

Testosteron takviyeleri olarak öngörülen ilaçlar, hastalara fonksiyonel hareketlilik sunmak ve kemik mineral yoğunluğunu arttırmak, hastanın bilişini geliştirmek ve vücut kompozisyonunu düzeltmek için yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Çok sayıda çalışma sırasında, bu takviyelerin vücudun yağ kaybetmesi ve yağsız kütleyi arttırması için sonuçlandığı kabul edilir. Ancak, takviyelerin tüm insanlar için uygun olup olmadığı hala tartışılmaktadır.

Testosteron iğnesi nedir, kime yapılmalıdır?

Testosteron takviyeleriniz yeterli değilse ve doktorunuzdan emin değilse, testosteron enjeksiyonunu kullanarak kanınıza testosteron eklemeyi seçebilir. Testosteron seviyelerinin esasen normalden daha az olduğu durumlarda genellikle enjeksiyonlar önerilir.

Testosteron düzeyi nasıl arttırılır?

 • Tedavinin yanı sıra, vücudunuzdaki mevcut testosteron miktarını, yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız için birkaç değişiklik ile artırabilirsiniz.
 • Çinko ve magnezyum ve Keratin ve Vitamin takviyeleri alan yiyecekleri tüketmek, testosteron seviyelerini önemli ölçüde artıracaktır.
 • Testosteron eksikliklerini her gece 8 saatten az olmadığı için iyi uyuyarak ve düzenli olarak egzersizlere ve spor yaparak uyuyarak da mümkündür.
 • Testosteron eksikliğinin zararlı yan etkilerinden uzak durabilirsiniz, bu da testosteron hormonu seviyelerini önemli ölçüde azaltabilir ve sigara içme ve alkol rutinlerinize bir durak koyarak.

Testosteronu Doğal Yollarla arttırmak için ne yapmalı?

 • Testosteron hormonunun daha sık serbest bırakılmasına yardımcı oldukları için, brokoli gibi yeşil sebzeleri brokoli ve karnabahar, ıspanak ve ıspanak gibi birleştirin.
 • Şeker tüketimini sınırlayın.
 • Bananas, karides, yumurta yağsız kırmızı et, sarımsak ve avokadolar gibi testosteron yetiştiren yiyecekleri tüketin.
 • Fazla kilonuzu mümkün olduğu kadar hızlı ortadan kaldırın.
 • Katkı maddeleri ve zararlı yağlara dikkat edin.
 • Bol miktarda meyve ve sebze yemek önemlidir.

Testosteron arttıran besinler ve şifalı bitkiler

Bitkisel tıbbi bitkileri yiyerek vücudunuzdaki testosteron seviyelerini de düzenleyebilirsiniz. Veya testosteron artırıcı besin takviyelerini tüketebilirsiniz. Ancak, her durumda uzman bir doktorla konuşmanız önerilir.

 • Siyah Üzüm: Cildinde testosteron seviyelerini artıran ve ayrıca spermin hareketliliğini de geliştiren kimyasal madde nedeniyle. Küçük bir miktarda siyah üzüm derisinin yutulması cinsel arzuyu artırır.
 • Kan akışını hızlandıran bal, penisdeki kan akışını arttırmaya yardımcı olur ve erektil disfonksiyon konusunu çözmede yardımcı olur. Her sabah 4 ila 5 çay kaşığı bal alarak gününüzü daha enerji dolu yaşayabilirsiniz.
 • İstiridye: Afrodizyak etkisi ve çinko ve magnezyumdaki yüksek içeriği tarafından bilinir. İçinde olduğu amino asitler sayesinde kas kütlesini artırırlar.
 • Aspartik Asit: Testosteron üretimini artıran bir tür amino asittir.
 • Keratin: Keratin, en sık kullanılan takviyelerden biri cinsel performansı arttırır ve cinsel direnişi giderir.
 • Vücudumuz tarafından oluşturulan Diindolimethane Diindolimetan, karnabahar gibi bazı sebzeler yerken, testosteron seviyelerini artırır ve düzenler. Diindolimethane takviyesi, testosteron eksikliklerinin çözülmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, daha fazla bilgi için 1’i kontrol edin.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *