Ventriküler septal defekt

VENTRIKÜLER SEPTAL DEFEKT (VSD), kalpte bir insizyondur, doğduğunuzda bulunabilecek tipik bir kalp defektidir (doğuştan). Bu delik (kusur), kanın sol taraftan sola akmasına izin veren kalbin alt odalarını (ventriküller) ayıran septumda bulunur. Oksijen bakımından zengin kan daha sonra vücuda yerine akciğerlere döndürülür, bu da daha fazla pompalanmasına neden olur.

Ventriküler septal defekt

Ventriküler duvardaki minik bir septal defekt, sorun olmazdı, ancak gözlerini onların için kapatabilecekleri birçok daha küçük VSD var. Daha büyük veya orta vSD’ler komplikasyonları önlemek için erken yaşta ameliyat gerektirebilir.

Semptomlar

Şiddetli kalp problemlerinin belirtileri ve semptomları genellikle bir çocuğun ömrüdeki ilk günlerde, haftalarda, hatta aylarda ortaya çıkıyor.

Bebekler için ventriküler septal defekt (VSD) semptomları olabilir:

 • Yetersiz beslenme, gelişememe
 • Solunum problemleri veya hızlı solunum
 • Lastik kolay

Doktorunuz ve doğum zamanına kadar ventriküler septal defekt semptomlarının farkında olmayabilirsiniz. Eğer kusur çok önemli değilse, semptomların çocukluğunuzda daha sonraki bir zamanda belirgin olmayacağı, hatta yapmaları mümkündür. Belirtiler ve işaretler, kusurun ciddiyetine ve bununla ilişkili diğer kalp kusurlarına dayanır.

Doktorunuz, yıllık bir kontrol sırasında kalbinizle bir sorun olduğundan şüphelenebilir, bebeğinizin kalp atımının stetoskopunu kullanarak bir yankıyı fark etmesi durumunda. Bazen bir VSD, bebek doğmadan önce ultrasonu tespit etmek mümkündür.

Bazen bir VSD, kalp hastalığının belirtileri, birinin yetişkinliğe ulaşana kadar belirgin değildir. Belirtiler ve işaretler, doktorunuzun kalbinizi st shoscopi kullanarak dinlerken tespit ettiği bir kalp üfürümünü de içerebilir.

Ne zaman tıbbi yardım almalısınız?

Çocuğunuz veya bebeğiniz varsa doktorunuza başvurun:

 • Oynarken veya yeme sırasında yorulması kolaydır.
 • Daha ağır olmuyor mu?
 • Yemek yerken ya da ağlarken nefessiz olur
 • Hızlı bir şekilde nefes alır veya nefessizdir

Eğer geliştirirseniz doktorunuzu arayın:

 • Sıkı çalışırken ya da uzanırken nefes darlığı
 • Düzensiz veya hızlı kalp atışları
 • Bir kişinin zayıflığı veya yorulması

Neden

Konjenital olan kalp kusurları, kalbin büyümesinde erken olan sorunlardan kaynaklanabilir, ancak tipik olarak spesifik bir kök yoktur. Çevresel ve genetik faktörler dahil olabilir. VSDS, izolasyonda veya diğer doğuştan kalp sorunlarının yanı sıra olabilir.

Fetüsün gelişimi sırasında, kalbin sağ ve sol tarafları (septum) bölen kas duvarının, alt kalp odalarında (ventriküller) tamamen oluşturmadığında ventriküler septal defekt görülür.

Sağ kalbin kanı pompalayan kısmı, oksijenasyon için akciğerlerdir; Sol kalp, vücudunuzun diğer kısımlarına zengin oksijenli kan beslemesini pompalar. Bir VSD, oksijenli kanın, akciğer kan damarlarından artan kan akışının yanı sıra daha yüksek kan basıncıyla sonuçlanan kan basıncına neden olan kanla karışmasını sağlar. Bu, akciğerler ve kalp için artan işlere neden olur.

VSDS farklı boyutlar olabilir ve ventriküller arasındaki duvar içindeki çeşitli yerlerde bulunabilirler. Birkaç VSD olabilir.

Bir VSD daha sonra hayatta, çoğu zaman bir kalp krizinin ardından veya bazı kalplere bağlı prosedürlerin bir sonucu olarak da mümkündür.

Risk faktörleri

Ventriküler septal problemler ailelerde çalışabilir ve örneğin Down sendromu için diğer genetik konularla ilişkili olabilir. Kalp kusurları veya genetik bozukluğu olan bir çocuğunuz varsa, bir sonraki çocuğunuzun bir tane olacağı olasılığı hakkında bir genetik danışman konuşacaktır.

Komplikasyonlar

Küçük bir ventrikül septal kusurunun herhangi bir soruna neden olması muhtemel değildir. Küçük veya büyük kusurlar, küçükten hayati tehlikeye atan çeşitli problemlere neden olabilir. Tedavi birçok komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Komplikasyonlar şunlar olabilir:

 • Kalp yetmezliği. Orta veya büyük bir VSD’ye sahip bir kalbinde, kalp daha yoğun çalışmak zorundadır ve akciğerler kendilerine akan aşırı kan alır. Eğer tedavi edilmezse, kalp yetmezliği gelişmemesi mümkündür.
 • Pulmoner arterde hipertansiyon. VSD’nin bir sonucu olarak akciğerlere kan akışı, arterlere zarar verebilecek akciğer (pulmoner hipertansiyon) arterlerinde kan basıncını arttırır. Bu, açıklıktan (EisenMenger sendromu) kan akışında tersine çevrilmesine neden olabilir.
 • Endokardit. Bu kalp enfeksiyonu yaygın bir durumdur.
 • Diğer kalple ilgili konular. Bunlar anormal kalp atışları ve vana sorunları, aort valfi yetersizliği dahildir. mitral kapak yetersizliği.

Önleme

Örneğin çoğunluğunda, ventriküler septal içinde septal bir kusurla doğmuş bir çocuğun olmasını önlemek için hiçbir şey yapmak imkansızdır. Yine de, yaralanmamış bir hamileliği sağlamak için her aşamayı mümkün kılmak önemlidir. İşte bazı temel kurallar:

 • Prenatal bakım beklemekten önce erken alınmalıdır. Sağlığınızı tartışmak için hamile kalmadan önce doktorunuzla konuşun ve yaşam tarzınızdaki herhangi bir değişiklik hakkında konuşun, doktorunuzun çözülmemiş bir hamilelik olmasını sağlayabilir. Doktorunuza aldığınız herhangi bir ilaçla ilgili olarak danıştığınızdan emin olun.
 • Dengeli bir diyet önerilir. Folik asit olan bir vitamin takviyesi ekleyin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Sizin için uygun bir egzersiz rejimi tasarlamak için doktorunuzla çalışın.
 • Risklere dikkat edin. Bunlar arasında tütün, alkol ve yasadışı maddeler gibi zararlı maddeler bulunur.
 • Enfeksiyona dikkat edin. Hamile kalmadan önce tüm aşılarınızla güncel olduğunuzdan emin olun. Bazı enfeksiyon türleri büyüyen bir fetusa zarar verebilir.
 • Diyabetinizi körfezde tutun. Diyabetiniz varsa, hamile kalmadan önce iyi kontrol altında olduğunuzdan emin olmak için doktorunuza danışın.

Kalp problemi geçmişi veya diğer genetik bozukluklar olan bir ailedeyseniz, hamile kalmadan önce genetik bir danışmanla konuşmalısınız.

Teşhis

Ventriküler septal deformasyonlar (VSDS) tipik olarak doktorların bir st shoscopi kullanılarak tespit edebileceği bir kalp üfürümüne neden olur. Doktorunuz bir kalp üfürümünü fark ederse veya bir kalp sorunu için başka bir endikasyon veya işaretleri gözlemliyorsa, doktor aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli testler önerebilir:

 • Ekokardiyogram. Bu testte ses dalgaları, kalbi gösteren videoda bir görüntü oluşturur. Doktorlar bu testi bir ventriküler septal defekt tespit etmek için kullanabilir ve boyutunu ve konumu ve kapsamını belirleyebilir. Aynı zamanda kalple ilgili başka sorunların olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Ekokardiyografi fetus (fetal ekokardiyografi) üzerinde yapılabilir.
 • Elektrokardiyogram (EKG). Bu test, cilde bağlı elektrotlar kullanılarak kardiyak elektriksel aktiviteleri ölçer. Ayrıca kalp ritimini veya kalp kusurlarını tespit etmenize yardımcı olur.
 • Göğüs röntgeni. Bir X-ray görüntüsü, kalbin büyüdüğünü ve akciğerlerin daha fazla sıvı içerdiğini belirlemek için akciğerlerin ve kalbin incelenmesinde doktora yardımcı olur.
 • Kalp kateterizasyonu prosedürü. Bu testte ince dövülebilir boru (kateter), kolun veya kasıkın yanındaki bir venin üzerinden yerleştirilir ve kan damarlarından kalbe taşınır. Kardiyak kateterizasyonun yardımı ile doktorlar, konjenital kalp kusurlarını tespit edebilir ve kalbin odalarının ve valflerinin rolünü belirleyebilir.
 • Nabız oksimetresi. Parmak ucunda küçük bir klips, kandaki mevcut oksijen miktarını ölçmek için kullanılır.

Tedavi

Bir sürü bebek, küçük bir VSD ile doğdu. (VSD) boşluğu takmak için ameliyat gerektirmez. Doğumdan sonra, doktorunuz çocuğunuzu izlemek ve herhangi bir semptomu tedavi etmek isteyebilir, kusurun kendi zamanında iyileşip iyileşmediğini belirlemek için beklerken.

Ameliyat gerektiren bebekler tipik olarak hayatlarının ilk yılında prosedürden geçirilir. Büyütülmüş veya orta ölçekli ventriküler septal defekti olan çocuklar ve yetişkinler veya ciddi semptomlara neden olan birinin deliğin tamir edilmesine neden olabilir.

Birkaç küçük ventriküllü septal deformasyon, kalp vanalarının zarar görmesi de dahil olmak üzere konumlarından kaynaklanan komplikasyonları önlemek için cerrahi olarak kapatılır. Daha küçük VSD’ler olan insanlar sadece birkaç ilgili konu ile tam ve mutlu bir hayat yaşar.

Beslendiklerinde büyük VSD’li bebekler veya yorgunluktan muzdarip olurken, büyümelerine yardımcı olmak için ekstra beslenme gerektirebilir. Bazı bebekler kalp yetersizliği ile mücadele için ilaç gerektirebilir.

İlaçlar

Ventriküler septal kusurlar için tedaviler, kalp yetmezliğinin semptomlarının derecesine dayanır. Tedavinin amacı, dolaştığı ve akciğer içinde olan sıvı hacmini düşürmektir. Furosemide (Lasix) gibi diüretik olarak da bilinen diüretikler, dolaşması gereken kan miktarının nasıl azalacağı.

Cerrahi veya diğer prosedürler

Ventriküler septal defekt için ameliyat, ventriküller arasındaki anormal açıklığın yamalanmasını veya takılmasını gerektirir. Bir çocuğunuz varsa veya ventriküler kusurunu onarmak için ameliyattan geçer, kardiyologlar ve cerrahlar tarafından yapılan prosedürleri prosedürleri yerine getirmede bilgi ve tecrübe ile yapmayı düşünün.

Tedavi prosedürleri VSD şunları içerebilir:

 • Tamir cerrahisi. Bu tercih prosedürü genellikle genel anestezi ile açık kalp ameliyatı gerektirir. Prosedür, bir kalp akciğer cihazının kullanımını ve göğüste bir kesiği içerir. Cerrah, yarayı kapatmak için bir insizyon yaması veya dikiş kullanır.
 • Kateterizasyon prosedürü. Kateterizasyonda bir ventriküler septal kusurun kapanması, göğsü açmayı gerektirmez. Doktor bunun yerine küçük bir kateter (kateter), kasıkların içindeki bir damardan geçirir ve sonra kalbe yönlendirir. Doktor daha sonra yarayı mühürlemek için özel olarak tasarlanmış örgü cihazını kullanır.

Prosedürden sonra doktor, ventriküler septaltaki septal defektin kapalı kalmasını sağlamak ve komplikasyon semptomlarını kontrol etmek için düzenli takip ziyaretleri kuracaktır. Kusurun kapsamına ve diğer herhangi bir sorunun varlığına dayanarak doktor, siz veya çocuğunuzun ziyaret etmesi gereken frekansı bilgilendirecektir.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *