Vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar ve vitamin ilaçları

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk? Yorgunluk, çoğumuzun günlük yaşamımızda karşılaştığı bir şeydir. Sıkı çalışma, uykusuzluk, depresyon, diğer hastalıklar yorgunluğun yanı sıra anemi, vitamin ve mineral eksikliğine neden olabilir ve düşük seviyelerde belirli hormonlar durumunda yorgunluk meydana gelebilir. Yorgunluk devam ederse, demir, B12 vitamini ve magnezyum eksikliği akla gelen ilk vitaminler olmalıdır. Düşük kan şekeri, düşük tiroid hormonu ve adrenal bezin disfonksiyonu (hormon kortizolünün eksikliği) yorgunluğun nedenlerinden bazılarıdır.

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar ve vitamin ilaçları

Çoğu insanın alması gereken vitaminler:

Çalışmalar, çoğu insanın günlük diyetlerinde yeterli folik asit, B6 vitamini, B12 vitamini, D vitamini ve E vitamini almadığını göstermiştir. Düzenli multivitamin ilaçlarına ek olarak bu vitaminlerin alınması tavsiye edilir. “Mega” veya “hiper” dozlar adı verilen çok fazla vitamin içeren vitamin hapları almaya gerek yoktur.

Hamileliğin ilk ayında günlük 400 mikrogram folik asit alınmalıdır. Hamilelik sırasında bir multivitamin de alınabilir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk 3 ayında çok fazla A vitamini almak tehlikelidir. Ayrıca, hamilelik sırasında omega-3 alımı arttırılmalıdır.

Multivitamin ilaç kullanımı

Multivitamin ilacı alıyorsanız, içindeki vitamin seviyeleri kontrol edilmelidir. Özellikle, A vitamini dozu bazen çok yüksek olabilir. İhtiyacınız olan vitaminler ne olursa olsun, doğru multivitamini almanız ve doktorunuza bunu sormanız gerekir.

Özellikle yaşlılarda beyin aktivitesini arttırmak için sürekli multivitamin uygulamasının faydalı olmadığı gözlenmiştir. Yaşlılara folik asit vermenin işitme kaybı için faydalı olduğunu bildiren çalışmalar vardır.

Kan yağınız yüksek  veya damar sertliği varsa hangi vitamin ilaçları almalı?

Aşağıda listelenen vitaminler ve omega 3 yağ asitleri, arterleri genişlettikleri ve arteriosklerozun yüksek tansiyon, kalp hastalığı, arterioskleroz, vasküler hastalık ve diğer kronik hastalıkları önlemesini ve tedavi etmesini önlemeleri gerekir: folik asit, B12, vitamin B6, vitamin C., L-arginin amino asidi, omega 3 yağ asitleri

Kan homosisteini yüksek ise hangi vitaminleri almalı

 • Folat eksikliği ile kanda homosistein seviyeleri artar. Ateroskleroza neden olan homosistein artışı, B12 vitamini eksikliğinde de görülebilir. B12 eksikliği bazen maskelenebilir. Bu nedenle, folik asit vermeden önce B12 seviyesi kontrol edilmelidir. Multivitamin kullanmanın başka bir yolu.
 • 1 mg folik asit, 400 mikrogram B12 vitamini, 10 mg piridoksin (B6 vitamini): homosisteini düşürür ve anjiyoplasti adı verilen balon cerrahisinden sonra kardiyovasküler rejenerasyonu azaltır.

Demans unutkanlık varsa folik asit vitamini faydalı olur:

Folat ve demans arasında da bir bağlantı vardır. Depresyon en çok folat eksikliğinde yaygındır. Depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar folatla daha iyi sonuçlar sağlar.

Yüksek dozda vitamin almanın zararları:

 • A vitamini fazla alındığında, vücutta birikirler ve zararlı olurlar.
 • B6 vitamini, D vitamini, niasin, demir ve selenyumun fazlalığı tehlikelidir.
 • D vitamini çok fazla alındığında, kandaki kalsiyum çok fazla yükselir ve tehlikeli hale gelir.
 • Hamileliğin ilk üç ayında çok fazla A vitamini alınırsa, bu bir düşüklere neden olur.
 • Yüksek dozlarda E vitamini almak K vitamininin etkisini yok ettiğinden, kanı incelten bir ilaç olan Coumadin kullanan kalp hastaları için tehlikeli olabilir.
 • Çok fazla çinko yemek bağışıklık sistemini (bağışıklık sistemi) bozar ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolünü düşürür.
 • Birçok vitamin yüksek doz alan erkeklerde prostat kanseri riskinin arttığı bulunmuştur.

Kanser tedavisi için antioksidan ve koenzym Q10 alınması faydalı mı?

Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda şu sonuçlar alınmıştır.

Kanserin önlenmesi ve tedavisinde koenzim Q10 almanın hiçbir yararı yok

 • C ve E vitaminlerinin uygulanması üç büyük çalışmada değerlendirildi ve bu vitaminlerin kanser ölümleri için faydalı olmadığı ve kanser büyümesini engellemediği belirlendi. Sadece bir çalışma prostat kanseri gelişimini azalttı.
 • Yedi klinik çalışmada, C vitamini takviyesinin kanser hastalarının mortalite oranını azaltmadığı belirlenmiştir.
 • Bir çalışma, E vitamini ve omega-3 almanın yaşam beklentisini arttırdığını göstermiştir.
 • Başka bir çalışmada, C vitamini ve BCG aşısının mesane kanserinde neoblader tümörlerinin gelişimini önlediği belirlenmiştir.

Bu çalışma, C vitamini, E vitamini ve konenzim Q10 kullanımının kanser büyümesini önlemediğini ve kanser hastalarında kansere fayda sağlamadığını göstermiştir.

Vitamin ilacı kullanırken nelere dikkat etmeli?

 • Etiketi ve reçeteyi okuyun: İlaçtaki malzemeleri ve vitaminleri okuyun. Miligram ve vitamin birimlerine dikkat edin.
 • “Mega”, “süper” veya “hiper” etiketli ürünler kullanmayın. Bu ürünler aşırı dozda vitamin olabilir.
 • Vitamin takviyesinde başka katkı maddeleri veya kimyasal ürünler olmadığından emin olun.
 • Son kullanma tarihine dikkat edin.
 • İlaçları serin ve kuru bir yere saklayın. Nemli bir yerde saklamayın.

Hastalıkları önlemek için vitamin kullanımı

Bazı kronik hastalıkları önlemede vitamin kullanımı yeni bir konudur. Bununla birlikte, vitaminler rastgele kullanılması gereken ilaçlar değildir. Vitamin kullanırken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Günde 5 porsiyon sebze ve meyve içeren sağlıklı bir diyet izleyen bir kişi, birçok vitamin yeterince alacaktır.
  Bazı bilim adamlarına göre, hamilelik planlayan ve hamile kalan kadınlar günde 400 mikrogram veya 800 mikrogram folik asit alarak nöral tüp kusurlarından korunur.
 • A vitamini diyet, hamile kadınlar, artritli veya hafif osteopeni olanlar A vitamini almamalıdır. A vitamini içeren multivitaminler alınmamalıdır.
 • Osteoporoz veya önceki kırıkları olanlar günde 800 adet D vitamini ve kalsiyum almalıdır.
 • 400’den fazla E vitaminiden oluşan günlük bir diyet tehlikelidir. Kan incelticileri alanlar yüksek dozda E vitamini almamalıdır.
 • İlaçlar, bağırsak malabsorpsiyonu, karın cerrahisi, diyaliz hastaları ve beslenen hastalar ekstra vitamin almalıdır. Bu konuda doktorunuzla iletişime geçin.

Antioksidan Vitaminler

Antioksidan vitaminler A vitamini, karotenoidler, yani beta karoten (A vitamini), C vitamini ve E vitamini. Sebzelerde ve meyvelerde birçok anti-enflamatuar özellik vardır.

 • A vitamini ve karotenlerin kanser ve kalp hastalığının gelişimini önlemediği belirlenmiştir. Katarakt büyümesini yavaşça azaltır. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yiyenlerin A vitamini alması gerekmez.
 • E vitamininin ayrıca anti-kanser ve kardiyovasküler etkileri yoktur. E vitamini 400 birimden fazla alındığında tehlikelidir.
 • C vitamininin kanser ve kalp hastalığı üzerinde koruyucu bir etkisi yoktur. Katarakt ve maküler bozulmaya karşı korur.
 • A, E ve C vitaminleri ayrı ayrı veya birlikte alındığında kalp hastalığı

Vitaminler, işlevleri, kaynakları

A vitamini (retinol) Fiziksel aktivitedeki rolüne ek olarak, vücudun stabilitesi, epitel hücrelerinin bütünlüğü, mukus, büyüme ve kemik gelişimini serbest bırakma yeteneği için gereklidir. Balık, karaciğer, yumurta, süt, tereyağı

D vitamini

Temel sonuçlar; Bağırsakta kalsiyum emilimini arttırır. Kemikler, serum, böbrek hücreleri, bağırsak duvarı ve diğer organlarda sitrat konsantrasyonunu arttırın. Kalsiyumun kemiklerden kana aktarılmasını artırabilir (bu etki paratormon varlığında görülür). Böbrek tüplerinde kalsiyum, fosfat ve amino asitlerin emilimini arttırın.
İkinci sonuçlar; Bağırsakta fosfat emilimini arttırır. Kemik matrisindeki minerallerin sindirimini kolaylaştırır. Serum alkalin fosfataz seviyelerini azaltın. Balık, yumurta sarısı, karaciğer

E vitamini

Prostaglandin sentezi, sentez ve trombosit homeostazında rol oynar. Eritrositleri hemolize karşı korur. Hücresel solunum ve nükleik asit sentezinde rol oynar. Ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir. Tahıl tahılları, yağlar, süt, soya fasulyesi, turp, turp, çiğ sebzeler

K Vitamini

Antihemorajik vitamin olarak bilinir. Karaciğerde Prothrombin, 2, 7, 9 ve 10 gibi bileşiklerin sentezini destekler. Süt, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer

C Vitamini

Kolesterolden adrenal ceroid hormonlarının sentezini hızlandırır. Yüksek düzeyde doku dolgunluğunda hastalığa direnç sağlar. Soğuk algınlığı önlemedeki rolleri tartışmalıdır. Bununla birlikte, özellikle bakteriyel enfeksiyonlar ve yükselen vücut sıcaklığı, C vitamini, portakal, greyfurt, domates, lahana, patatotemamin nedeniyle kasları zayıflatır.

Tiamin

Çoğu karaciğerdeki tiamin pirofosfata dönüştürülür. Tiamin pirofosfat, alfa-keto asitlerinin dekarboksilasyonu için bir kofaktör görevi görür. Karaciğer, et, süt, tahıllar, mısır, soya fasulyesi

Riboflavin

Flavoproteinler veya dehidrojenazlar olarak bilinen sentetik madde grupları olarak işlev görürler. Riboflavin, FMN ve FAD formları ile oksidasyon ve indirgeme süreçlerine katılır. Et, süt, yumurta, çiğ sebze, kepekli tahıllar

Piridoksin

Piridoksinin piridoksal ve piridoksamin formları, piridoksal fosfata dayanan koenzimler olarak işlev görür. Bu enzimler transaminasyon, dekarboksilasyon ve rasemasyon olaylarında amino asit metabolizmasında rol oynar. Karaciğer, et, tahıllar, mısır, soya fasulyesi

Niasin

Tüm organlarda ve dokularda NAD ve NADP kombinasyonu için kullanılabilir. NAD ve NADP, hidrojeni oksidoredüktazların kofaktörleri olarak iletir. Et, balık, tahıl, çiğ sebze

Folik Asit

Biyolojik olarak aktif formu olan tetrahidrofolat, tek karbon birimlerinin metabolizmasında önemli bir rol oynar. Enzimler purin bazlarında ve tetrahidrofolat ile etkileşen timin sentezinde yer aldığından, tetrahidrofolat hücre büyümesi ve farklılaşmasında rol oynar. Folik asit içeren gıdalar: karaciğer, çiğ sebze, portakal, tahıl un

B12 Vitamini (Kobalamin)

Koenzimi metil kobalamin, metil gruplarının iletiminde rol oynar. Et, süt, yumurta

Biyotin

CO2’nin hazırlanmasında veya asetil CO-A karboksilaz, propionil CO-A karboksilaz ve piruvat karboksilaz gibi transkarboksilasyon reaksiyonlarında yer alan sentetik bir enzim grubu olarak işlev görür. Karaciğer, yumurta sarısı, fındık

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *